четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кон: Нисам у каријери видео овакву респираторну епидемију; Јанковић: Нико није очекивао овако драстичну ситуацију; Кисић: Можда се често грешило у проценама, али тако је свуда
Хроника

Кон: Нисам у каријери видео овакву респираторну епидемију; Јанковић: Нико није очекивао овако драстичну ситуацију; Кисић: Можда се често грешило у проценама, али тако је свуда

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 11. јул 2020.

 Јанковић: Нико није очекивао овако драстичну ситуацију

БЕОГРАД - Имунолог Срђа Јанковић рекао је синоћ да овако драстичну ситуацију у вези са пандемијом корона вируса нико није очекивао.

„Очекивали смо макар да топлота и Сунце ублаже вирус, па да мере дају резултате. Више пута смо говорили да не можемо да се надамо да ће летњи услови сами по себи да реше проблем. Али смо се надали да ће да нам помогну", рекао је Јанковић за РТС.

Он је додао да кривуља броја преминулих ипак касни неко време за кривуљом броја новооболелих.

"Прво треба да видимо повољан тренд на нивоу криве заражених, па тек касније ће опадати дневни број оних који изгубе живот", каже Јанковић.

"Ако неко има симптоме, саветовао бих да нико не процењује сам, већ да се макар чује са изабраним лекаром или да дође у ковид амбуланту одмах", истакао је Срђа Јанковић.

Два главна симптома су повишена телесна температура и кашаљ, подсетио је Јанковић.

Каже да су тегобе при дисању озбиљнији симптом.

Објашњава и да је губитак чула мириса и укуса чест код респираторних инфекција.

"Кијавица и упала грла су могући симптоми, али су ретки код ковида", рекао је Јанковић.

Наводи да је карактеристично за ковид 19 да изазива израженију малаксалост.

Типична прича људи који су преболели ковид 19 је да су се осећали лоше као што никад нису, рекао је Јанковић.

Јанковић је истакао да фактори ризика за људе нису спорни и да је реч о животној доби и слабости имунског система.

Међутим, истиче да, када причамо о факторима ризика, причамо о нивоу статистике.

На нивоу појединца, свако од нас има неки ризик и неку вероватноћу.

"Увек постоји нека вероватноћа. Постоји предиспозиција коју не можемо да знамо унапред", рекао је Јанковић.

Кисић: Можда се често грешило у проценама, али тако је свуда

БЕОГРАД - Заменик директора Института Батут Дарија Кисић Тепавчевић указала је синоћ  још једном на значај поштовања свих здравствених мера и истакла да ризик обољевања постоји и на отвореном, али је мањи него у затвореном простору.

"Ако се на отвореном довољно дуго, без заштите успостави веза са евентуалним преносиоцем инфекције, ризик постоји", казала је Кисић Тепавчевић за ТВ Прва.

Осврћући се на недавно одржан дерби, она је поновила да тада није процењено да окупљање на дерби утакмици представља ризик.

Према њеним речима, на крају су епидемиолошка истраживања и указала да то није био фактор ризика, "онако како су дате препоруке".

"Напомињем, у том моменту, била је повољна епидемиолошка ситуација. Најјаснији показатељ да је тако је што су се највећим делом затварале цовид болнице", назначила је докторка.

Она је рекла да је епидемија поново букнула у целом свету, у истом временском периоду, и да је свуда кренуо неповољан ток епидемијске кривуље.

Каже да ако је и било извесних контрадикторности, било их је у целом свету.

"Препоруке се базирају на кинеским искуствима. Нико од нас није учио о овом вирусу и овој болести у свету. Тачно је да се можда често грешило у проценама, али тако је свуда", истиче Кисић Тепавчевић.

Она је апеловала на опрез и поштовање мера заштите наводећи да сваки смртни исход боли, "поготово онај који се могао спречити".

Казала је и да ношење маски, поготово ако то чине и особа која има и особа која нема вирус, у великој мери смањује могућност заражавања.

Кон: Нисам у каријери видео овакву респираторну епидемију

Епидемиолог Предраг Кон рекао је синоћ да је пред нама ситуација која до сада није постојала и да више немамо много одступница.

"Гора је него што је била током априла. Посебно говорим за Београд где је попуњеност до краја. Ми више немамо баш много одступница", рекао је Кон за РТС.

Истиче да је и даље најтеже у Новом Пазару, Тутину и Сјеници због броја смртних случајева, али истиче да се број позитивних смањује и да је стабилизована ситуација што се тиче прихвата нових случајева.

Кон је рекао да у својој каријери није имао прилике да види овакву респираторну епидемију.

Главни начин преношења вируса је респираторни, додао је епидемиолог, наводећи да често добија информације да су се људи заразили на слављима, концертима, прославама, матурама.

Наводи да су то места која би требало избегавати.

Поручује и да је ствар у томе да се не праве журке и када је забрањен рад ноћних клубова.

"У овој ситуацији је најважније говорити да су маске, то је релативно нова ствар, ако сви носимо маске да је могућност трансмисије сведена на један одсто", указао је Кон.

Предраг Кон је навео и да је затварање нешто што могу себи да приуште најбогатије земље и да ми не можемо да причамо о томе као што могу Аустралијанци.

"Одлучили смо тако. Ми верујемо да ће и ово што је до сада дато као обавеза дати довољне резултате да сачувамо систем. Морамо да схватимо да је у овом тренутку сачувати здравствени систем исто тако значајно као сачувати животе", поручио је Кон и указао да смо на самој ивици да имамо колапс здравственог система.

Додаје да се очекивало да ће сада већ доћи до заравњења криве, али наводи да се то у Београду још увек не види.

Кон каже и да је тренутно дешавање током лета потпуна непознаница, укључујући и причу о аерогеном преносу.

Сворцан: Апелујем на грађане да помогну да лечимо људе

Директор Клиничко-болничког центра "Звездара" Петар Сворцан апеловао је вечерас на грађане Србије да максимално следе упутства струке и да својим одговорним понашањем помогну лекарима и здравственим радницима у борби са вирусом корона.

Он је додао да је капацитет београдских установа и болница "пред пуцањем", те навео да није добро окупљати се на демонстрацијама у овом тешком периоду.

"Сви кад видимо одређена окупљања, да ли су славља, свадбе, демонстрације итд, она са здравственог становишта представљају ризик. Ми размишљамо седам дана унапред, да су то кандидати који ће се вероватно заразити", казао је Сворцан за Прву телевизију.

Како каже, знак да су у овом тренутку капацитети у Београду максимално попуњени је што су отворене Цовид болнице ван Београда, у Пожаревцу, Смедереву, Младеновцу, а од сутра, додаје, у Шапцу и Чачку.

"Дајте да сви будемо јединствени, да држимо дистанцу, носимо маске јер то је једини начин да превазиђемо проблем. Ниједан систем нема неограничени капацитет а ми смо на ивици", упозорава Сворцан.

Каже да грађани могу да помогну једино тако што ће поштовати мере и избегавати окупљања и дружења.

"Биће времена за окупљања и дружења. Надам се да ће схватити озбиљност ситуације", закључио је директор КБЦ Звездара.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер