четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Конгрес САД о радикализација муслимана у САД
Хроника

Конгрес САД о радикализација муслимана у САД

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 11. март 2011.

Пред Одбором Представничког дома Конгреса за унутрашњу безбедност данас је почео претрес, који је председавајући тог тела републикански законодавац, Питер Кинг, назвао "Радикализација америчких муслимана". Кинг каже да је његова дужност да истражи, како се изразио, стварну терористичку претњу коју представља муслиманска заједница у Америци. Међутим, критичари тог претреса сматрају да би он могао да се претвори у демонизацију милиона америчких муслимана који поштују закон.

Бирачи у изборном округу члана Представничког дома Питера Кинга окупили су се испред његове канцеларије на Лонг Ајленду исказујући противљење одржавању претреса о радикализацији.

"У Курану пише да треба 'убити неверника' “, рекао је један од присутних.

Као и подршку, "Ми подржавамо Кинга, ми га подржавамо.“

Један од присталица претреса је Ричард Лазевник.

"Пуштамо у земљу људе без обзира у шта верују. Ко не верује у амерички начин живота, у наше законе и нашу владу, нема му места у Америци", сматра Лазевник.

У Сједињеним Државама живи око седам милиона муслимана. То су људи разних професија, укључујући Кита Елисона, који је конгресмен муслиманске вере. Он ће такође сведочити на претресу.

Канцеларија Питера Кинга није се одазвала позиву Гласа Америке. Међутим, његов вебсајт је објавио извештај мреже Си-ен-ен (CNN), у којој Кинг износи своје контроверзно мишљење о радикализацији америчких муслимана.

"Још 2004. сам рекао да 80 одсто џамија у Америци контролишу екстремисти. Тај податак се заснива на сведочењу Шеика Кабанија из 2000. године за Стејт департмент. Не знам како стоје ствари данас, да ли је тај проценат већи или мањи од 80 одсто", рекао је председавајући одбора за унутрашњу безбедност, Питер Кинг.

Молитве у џамији Масџид ал-Абидин у њујоршкој четврти Бруклин, преносе се разгласним уређајима, како би сви могли да их чују. Један од присутних је извршни директор Савета исламског вођства у Њујорку, Захир Удин, који одбацује цифру од 80 одсто као мит.

"Можда има неколико таквих џамија. Међутим, нама оне нису познате. Ако су познате Питеру Кингу онда би требало да изнесе те информације", поручује Удин.

Он каже да на муслимане отпада само пет одсто терористичких активности у Америци и додаје да их његова организација осуђује. Према недавном истраживању Универзитета Дјук, америчке власти су у периоду од 2001. до данас успеле да открију 48 од укупно 120 терористичких завера које су планирали муслимани, управо захваљујући дојавама из самих муслиманских заједница.

Јевреји и хришћани су се недавно окупили на њујоршком Тајмс скверу, заједно са муслиманима, да би протестовали против претреса о радикализацији. Имам Фејсал Абдул Рауф, који покушава да изгради исламски центар у доњем делу Менхетена, противи се искључивом фокусирању конгресмена Кинга само на муслимане и Ислам.

"Екстремизма има у свим верама. Постоје амерички екстремисти и радикали као што постоје муслимански екстремисти и радикали. На нама је да прекинемо тај зачарани круг радикализма", каже Рауф.

У недавном извештају Федералног истражног бироа, потврђује се да домаћи тероризам обухвата шири спектар актера – од белих расиста и еко-терориста преко анти-владиних екстремиста до сепаратиста. Међутим, конгресмен Кинг за сада одбија да измени фокус претреса. Он каже да је његов циљ да покаже да су муслимани углавном добри амерички грађани, али да се њихово вођство не бави стварима којима би требало да се бави.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер