Хроника

"Косово" до јуна укида позивни број за Србију; користиће се само позивни број +383

Штампа
уторак, 02. јануар 2018.

У 2018. години коначно ће се завршити рад страних телефонских оператора, а користиће се само позивни број за Косово +383, обавестили су јавност представници Регулаторне агенције за електронске и поштанске комуникације (АРКЕП).

Страни телефонски позивни бројеви, као што су позивни број Монака (+377), Словеније (+386), и Србије (381) за фиксно и мобилно позивање на Косову, угасиће се до јуна ове године.

КоССев је пратио питање мобилне и фиксне телефоније о којем су тимови из Београда и Приштине крајем претпрошле године постигли споразум у Бриселу.

„Имовина 'Телекома Србије' је званично трајно сачувана, као и базне станице и све друго,“ саопштио је тада јавности директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић.

Председник Борда, Крешник Гаши, изјавио је за Радио Слободна Европа да се до сада, примена позивног броја +383 одвијала према предвиђеној динамици плана миграције, са актуелним правилима за позивни +383.

"Тренутно су у фиксној телефонији са позивним бројем 381 сви позиви са позивним 383 могући да се остваре, што значи да главни оператор Косово Телеком, и у одлазним и у долазним позивима - користи позивни 383, док се у мобилној телефонији позивни 383 користи у долазним позивима из другх земаља ка Косову.

Следећа фаза је фаза када ц́е се почети са уклањањем позивног броја 381, а позивни број 383 користити и код одлазних позива, да би се у јуну сви страни позивни бројеви укинули и остао само 383," каже Гаши.

У међувремену, Гаши је рекао да је једна од фаза која треба да се ове године деси - промена СИМ картице за више од два милиона корисника мобилне телефоније.

"Са променом СИМ картице почеће се у првих шест месеци 2018. године, али на основу информација које имамо од оператора Вала, то не значи да ц́е ова фаза почети 1. јануара, али ц́е она, ипак, бити извршена у року од првих шест месеци 2018. године," каже Гаши.

Косову је Међународна унија за телекомуникације (ИТУ) у децембру 2016., доделила телефонски позивни број. Ово је постигнуто након споразума о телекомуникацијама у Бриселу - између Београда и Приштине.

Овај споразум, поред тога што се њиме Косову додељује телефонски број, предвидео је и престанак свих незаконитих оператора на Косову.

Првог маја прошле године, два српска оператора престала су да функционишу, посебно на северу, док, трец́и оператор који је био незаконит - ради, након што је добио привремену дозволу и ограничио рад.

Међутим, грађани - косовски Срби, сматрају да је гашење два српска оператора неправедно, јер, по њима, "сада имају оператора којег нису бирали". Грађанка Ивана Марковић каже да јој смета то што је приморана да користи мрежу, као и то да је остала без броја који је годинама користила.

"Ако не можемо да користимо Теленор и ВИП, од којих је једна била и моја мрежа, зашто једноставно не могу да изаберем МТС. Можда ми се то не свиђа. Више ми смета то што се условљавамо у читавој овој причи. Љути ме то што нико не говори о договорима, а сазнамо најгоре онда када нас то удари, прво по џепу. За све те операторе, морамо да плаћамо у еврима, а то ми више не одговара," рекла је.

Први телефонски позив на број +383, успостављен је у фебруару прошле године.

Канцеларија за КиМ: Телефонски саобраћај између централне Србије и Косова одвијаће се по домаћим тарифама

Канцеларија Владе Србије за Косово и Метохију саопштила је да ће се телефонски саобраћај између централне Србије и Косова одвијати по домаћим тарифама и да за позиве у оквиру фиксне и мобилне телефоније "Телекома Србија" неће бити потребно бирати код за географску област +383, "упркос политички мотивисаним изјавама" из Приштине.

"На територији Србије наставиће да функционише јединствен телекомуникациони систем, од Хоргоша до Драгаша, и корисници услуга компаније МТС наставиће да позивају централну Србију на исти начин како су то чинили до сада, и обрнуто. Најновије дезинформације Приштине у вези с наводном универзалном употребом позивног броја +383 за циљ имају стварање неспокојства и уношење забуне међу грађане Србије на Косову и Метохији", наводи се у саопштењу.

Раније је на сајту Радио-телевизије Косова наведено да ће међународни позивни бројеви Србије (+381), Монака (+377) и Словеније (+386), које су користили косовски телефонски фиксни и мобилни оператери, бити укинути до јуна ове године. Такође је наведено да у 2018. години неће бити међународних телефонских оператера на Косову, јер ће Косово имати само свој позивни број +383.

Канцеларија за Косово и Метохију је, међутим, навела да ће Београд поштовати договоре из Брисела, укључујући и Споразум о телекомуникацијама, али да неће дозволити накнадно уписивање садржаја у тај споразум, нити његову злонамерну интерпретацију на штету српског народа у покрајини и интереса Србије.

 

"Подсећамо да није реч о позивном броју за самопроглашену државу Косово, већ за аутономну покрајину, територијалну област у оквиру Србије, што се може видети и из писма које је Србија послала Међународној телекомуникационој унији, где се наводи да се позивни број уступа за територијалну област Аутономне покрајине Косово и Метохија. У одговору Уније недвосмислено пише да се коришћењем термина 'Косово', не прејудицира статус и да ће у техничким анексима и билтенима ове организације бити пропраћено таквом фуснотом", навела је та Канцеларија.

(КосСев)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]