Хроника

КоССев: "Косовски Изборни панел за жалбе" наложио поновно пребројавање 1.472 бирачка места и непризнавање гласова из Србије

Штампа
понедељак, 11. новембар 2019.

Одлуком косовског Изборног панела за жалбе и представке, а на основу жалби политичких партија пристиглих након објављивања коначних резултата, наложено је Централној изборној комисији Косова да уклони гласове који су пристигли поштом из Србије из збира коначног резултата и поновно преброји гласове са 1.472 бирачка места.

Како преноси Коссев, ово тело је, како је саопштено, примило 53 основане жалбе, од којих је на основу 52 наложено ЦИК-у да се поново преброје гласови са 1.472 бирачка места.

Данас је уједно прихваћена жалба предизборне коалиције Нисма-АКР-ДП као основана, на основу чега је наложено ЦИК-у да од коначних резултата гласова уклони оне који су пристигли из Србије.

Иначе, ЦИК је прво саопштио да се коверте са гласовима из Србије неће бројати, због истраге коју води Косовска полиција и Тужилаштво. Истрага се води због алергије радника ЦИК, који су били у додиру с тим гласовима.

Директор Националног института за јавно здравље Насер Рамадани није изнео детаље о томе шта је у коверти изазвало, како је речено, алергијске реакције особља ЦИК-а. Он је изјавио да су после анализе дванаест пацијената који су били под надзором у Инфективној клиници КБЦК утврдили да узрок није зараза.

Резултати анализа које су обављена у Националном институту јавног здравља су показали да за то нема инфективног узрока, а узорци коверти су у међувремену послати на анализе у иностранство. Резултати још нису саопштени.

ЦИК је 7. новембра саопштио коначне резултате избора на Косову, након чега су странке имале 24 сата да уложе жалбе и представке. Највише гласова - 26,15 одсто освојило је Самоопредељење.

Демократски савез Косова је, по коначним резултатима, добио 24,45 одсто, потом Демократска партија Косова - 21,16, а Алијанса за будућност Косова 11,47 одсто. Српска листа је петопласирана 6,75 одсто, односно 57.015 гласова.

По тим резултатима, испод цензуса остала је коалиција НИСМА-АКР-ПД Беџета Пацолија и Фатмира Љимаја, која је према коначним резултатима освојила 4.98 одсто.

Ђурић: Уклањање гласова из централне Србије је озваничење апартхејда на Косову

Директор Канцеларије за Косово и Метохију Владе Србије Марко Ђурић оценио је данас да одлука косовских институција да из коначног изборног резултата уклоне гласове из централне Србије који су дошли поштом представља озваничење апартхејда на Косову.

"Само су српски гласови из централне Србије, без икаквог смисленог објашњења, поништени у овој шовинистичкој фарси, чиме је протеривање нашег народа са Косова и званично политички третирано као неопозиво", истакао је Ђурић у писаној изјави, а пренела је Канцеларија.

Како је навео, процес "брисања Срба из политичке стварности Косова" настављен је уклањањем гласова из резултата након што су ти гласови представљани као "кужни".

Изборни панел за жалбе и представке (ИПЖП) наложио је раније данас Централној изборној комисији (ЦИК) Косова да преброји 1.472 гласачких места и да из коначних резултата превремених парламентарних избора уклони гласове пристигле поштом из Србије.

"Што се тиче жалбе коалиције Социјалдемократска иницијатива Алијанса ново Косово и Партија правде, ИПЖП је прихватио жалбу као основану и наложио ЦИК-у да из коначног резултата избора уклони гласове бирача ван Косова који су дошли из Србије поштом", наводи се у саопштењу.

„Кутије нису послате поштом“

"Кутије формата А4 са гласовима из Србије су директно предале одређене особе, дакле нису послате поштом, чиме у конкретном случају нису испуњени законски услови, пошто нису послате путем поште", наводи се у образложењу одлуке.

Додаје се и да, пошто те кутије нису стигле путем поште и немају поштански печат, да се гласови из њих не могу сматрати за регуларне гласачке листиће.

Иначе, кутије са гласовима из Србије предате су лично у Пошти Бр. 6 у Приштини од двоје лица, од којих једно није идентификовано.

За њих ЦИК тврди да нису били овлашћени.

"Чињеница да су пакети са гласовима стигли на одређено место и да су их донела два лица, чини још неповерљивијим процес гласања поштом, јер у овом случају немамо гласање путем поште, већ физичку предају пошти", каже се у образложењу.

Та се чињеница доказује одговором који је послала Пошта Косова.

"Пакети су предати у канцеларији број 6, датума 04. новембра 2019. године од особе представљене као Дејан Павићевић и друге особе која се није представила. Гласови су били у кутији формата А4 у којима је било по 20 коверти, према нашој рачуници било је 3.782 њих. Коверте из Србије били су унутар кутија беле боје и без поштанског печата из Србије", написали су у Пошти Косова.

Српска листа: Политичка одлука

Реагујући на ту одлуку, Српска листа је саопштила да су у Приштини "дошли на идеју да гласове пониште након што је постало јасно да скоро сви ти гласови припадају Српској листи".

"Одлука да се расељеним Срба не дозволи право да бирају ко ће заступати њихове интересе и борити се за њихов повратак је искључиво политички мотивисана и нема никаквог правног упоришта. Посебно ако сви добро знамо да су гласови расељених увек долазили на исти начин, али овог пута је очигледно да је потребно показати расељеним лицима да нису добродошли и да као Срби могу рачунати да се њихова права неће поштовати", наводи Српска листа.

Они подсећају да "Српска листа и даље у својим рукама има свих десет мандата а на основу демократски изражене воље српског народа".

(КоССев, Инсајдер, Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]