петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Крагујевац: Манифестацијом „Велики школски час“ обележено 80 година од масовног стрељања у Шумарицама; Церемонији први пут присуствовао један високи званичник Немачке - потпредседница Бундестага Клаудија Рот
Хроника

Крагујевац: Манифестацијом „Велики школски час“ обележено 80 година од масовног стрељања у Шумарицама; Церемонији први пут присуствовао један високи званичник Немачке - потпредседница Бундестага Клаудија Рот

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 21. октобар 2021.

У крагујевачким Шумарицама данас је одржана комеморативна манифестација Велики школски час, у знак сећања на недужно стрељане цивиле и малолетне гимназијалце 21.октобра 1941. године. Венце крај споменика "Пето три" положили су ученици Прве крагујевачке гимназије и представници Владе Србије, бројних делегација и амбасада. Церемонији, којом је обележено 80 година од масовнг стрељања у Шумарицама, присуствовао је и председник Србије Александар Вучић.

Стрељање цивила у Шумарицама сматра се једним од највећих злочина немачке војске у Другом светском рату на простору некадашње Југославије.

У знак сећања на невине жртве сваког 21. октобра у Шумарицама се одржава јединствена антиратна манифестација са које се упућују поруке мира и апел да се злочин, који се догодио на почетку Другог светског рата пре 80 година, никада и нигде не понови.

Ове године, сенима жртава први пут се поклонио један високи званичник Немачке, а венац је положила потпредседница Бундестага Клаудија Рот. До сада су у име Немачке комеморацији присуствовали амбасадори те земље у Србији.

‘‘На овом месту желим да вам се извиним, мада не знам да ли се за ово што је овде учињено уопште може извинити, али вам дајем обећање да ћемо живети у пријатељству и поверењу, заједно у једној европској породици, сећајући се онога што је било и не заборављајући ове жртве‘‘ рекла је Клаудија Рот.

Потпредседница Бундестага је изјавила да је захвална што јој је пружена прилика да у Шумарицама буде присутна ‘‘као Немица‘‘ и нагласила да све из прошлошти, што су урадили њени сународници, може да стане у две речи, заједничке и за Аушвиц и за Крагујевац,а то су – „Никад више“.

Стрељање цивила – одмазда за немачке губитке

Велики школски час у Шумарицама, одржава се од 1957. године у знак сећања на цивиле који су стрељани у знак одмазде за губитке немачке војске, у борби која се догодила 16. октобра на путу Крагујевац – Горњи Милановац, у којој је 10 војника погинуло, а 26 рањено.

Невини грађани, међу којима и малолетни гимназијалци, требало је да испуне ‘‘квоту‘‘ страшне казне коју је према историјским доказима осмислио главнокомандујући генерал окупационих снага у Србији Франц Беме.

Његова „пресуда“ гласила је – 100 цивила за једног убијеног Немца и 50 за сваког рањеног војника.

Ова страшна наредба је и извршена, а смрти нису били поштеђени ни малолетни ученици.

Гимназијалци и професори изведени су из својих учионица, на улици су хапшени радници, сељаци, пролазници и „све мушко што се тог дана затекло на улици“, забележили су хроничари. Сви су одведени у злогласне топовске шупе у Шумарицама, одакле је мало ко успео да преживи немачки метак.

Према подацима Спомен парка „Крагујевачки октобар“ за три дана, од 19. до 21. октобра, у Крагујевцу и околним селима стрељано је око 2.800 мушкараца и жена, међу којима је било 300 младића и ученика, као и четворо ромских чистача чипела, узраста од 12 до 15 година.

Преживелих са стрељања више нема, а последњи који је избегао трагичну судбину, Драгољуб Јовановић, преминуо је пре три године у 94. години живота. Када је изведен на стрељање имао је непуних 17 година, а у масовном егзодусу задобио је 11 рана.

Молебаном који се одржава у Шумарицама, сваког 21. октобра, одаје се пошта невиним жртвама, а потом се сценско-уметничким програмом шаље антиратна порука целом свету.

Ове године на Великом школском часу изведена је поема „Црни дани“ Душка Радовића, прва поема наменски писана за ту манифестацију, а која је изведена 1971. године.

Драмски приказ режирао је Драган Јаковљевић , а поему су извели глумци Књажевско српског театра из Крагујевца.

Државну делегацију на Великом школском часу предводио је председник Србије Александар Вучић, уз присуство министара Бранка Ружића, Небојше Стефановића, Дарије Кисић Тепавчевић и Гордане Чомић. Венце крај хумке стрељаним ђацима положили су представници Војске Србије, Скупштине града, верских заједница, СУБНОР, као и ученици и професори Прве крагујевачке гимназије.

У Србији се 21. октобар од 2012. године обележава као држави празник и Дан сећања на српске жртве у Другом светском рату.

(Н1, Нова.рс)

Видети још: На данашњи дан 1941. године, немачка "казнена експедиција", у знак одмазде, стрељала је више хиљада српских цивила у Крагујевцу, међу којима и 300 ученика крагујевачке гимназије

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер