Хроника

Крагујевац: Протест радника Фијата, упутили захтев држави да их заштити од најављеног отпуштања - или ће у супротном блокирати градске саобраћајнице и ауто-пут

Штампа
петак, 13. мај 2022.

Фијатови радници блокирали су главни улаз у фабрику и упутили захтев држави, као трећинском власнику, да их заштити од најављеног отпуштања или ће у супротном блокирати градске саобраћајнице и ауто-пут. Радници су се потом упутили у протестну шетњу до градске управе, где је њихову делегацију на разговор примио градоначелник Никола Дашић.

На протесту испред фабричког улаза „Шест топола“ окупило се више стотина радника, а подршку су им дале и колеге и сестринске фирме „Фијат пластик“, који су у генералном штрајку од фебруара прошле године.

Након протеста испред фабрике, радници су се упутили у протестну шетњу кроз Крагујевац, до зграде градске управе како би се обратили градоначелнику Николи Дашићу.

Први човек града им се обратио и поручио да су "дошли испред своје куће" и да не доносе исхитрене одлуке јер, како је навео, располажу полуинформацијама, што је наишло на бурну реакцију окупљених радника.

Дашић их је затим замолио да делегирају пет представника и састанак са њима је у току.

Подсетимо, само две недеље након што су председник Србије и компанија Стелантис најавили да ће се у Србији производити нови електрични аутомобил, радници крагујевачке фабрике добили су понуду да бирају између рада у иностранству и отказа уз симболичну отпреминину.

Из управе крагујевачке фабрике поручили су да је таква понуда у складу са усавршавањем радника и констатним побољшањем учинка компаније Стелантис.

Радници који данас протестују поручују да су стављени пред свршен чин и од државе, као мањинског власника фабрике, траже да им понуди социјални програм до почетка производње новог модела.

"Ми смо овде да радимо, ако је нов модел потписан, ми желимо програм до новог модела, ако је то минималац, онда минималац", рекао нам је један од радника и додао да ће, ако до понедељка, не добију одговор власти блокирати цео Крагујевац, а спремни су да иду и "до Београда ако треба".

Окупљени радници истакли су и да нису добили никакву формалну понуду, само папир са висином плате и бонуса за рад у иностранству.

Додали су и да се не зна износ отпремнине који би добили они који се не определе за одлазак ван земље, али да се незванично може чути да тај износ не би био већи од 4.000 евра за 12 година стажа, колико већ ради Фијатова фабрика у Шумадији.

Један од радника је додао да је данас исто као "1942. кад су Крагујевчани ишли на принудни рад у иностранство", док се његов колега пожалио да је више радника провело ноћ у Хитној помоћи.

"Млади људи су узели кредите, имају децу, то је годинама требало да се објашњава народу ако ће да дође до ове ситуације", поручио је он.

Завршен састанак у Београду

Председник Самосталног синдиката компаније Фијат Саша Ђорђевић изјавио је за Н1, после састанка у Министарству рада са ресорном министарком Даријом Кисић и руководством компаније, да је договорено да се у наредних осам дана разјасне све недоумице у вези са транзиционим периодом до почетка производње новог модела, односно социјалним програмом и понудом радницима за рад у иностранству.

Ђорђевић је подсетио да се истовремено у Крагујевцу одржава протест радника Фијата, и да међу запосленима постоји огромно незадовољство јер нису информисани о свим детаљима, и како је рекао, не знају шта је све послодавац предвидео у транзиционом периоду.

„Договор је да ће у нарендих осам дана послодавац и синдикати сести и разјаснити све недоумице које су биле до сада. Сваки запослени мора да зна какви су услови који им се нуде за рад у иностранству или социјални програм“, објаснио је Ђорђевић.

Након тога ће, како је најавио, бити одржан још један састанак у Министарству рада. "Морамо да нађемо решења да запослени знају на чему су", истакао је он.

Састанку је присуствовао и председник Гранског синдиката металаца Независност Зоран Станић који је за Н1 истакао да треба разјаснити да се тренутно само спроводи анкета међу радницима како би се видело колико их је уопште заинтересовано за рад у иностранству.

"Ако су потписали да желе, узети су у евиденцију да ће једног дана бити позвани, а ако не желе биће социјални програм. После ће бити објашњено шта, када и како", објаснио је Станић.

Истакао је и да одлазак у иностранство или на биро нису једине опције, и да ће радницима бити понуђен социјални програм по закону, али да још није одлучено како ће он тачно изгледати.

Подсетимо, само две недеље након што су председник Србије и компанија Стелантис најавили да ће се у Србији произовдити нови електрични аутомобил, радници крагујевачке фабрике добили су понуду да бирају између рада у иностранству и отказа уз симболичну отпреминину.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]