петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Крећу нове драстичне мере широм света: карантин, забране…
Хроника

Крећу нове драстичне мере широм света: карантин, забране…

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 15. јул 2020.

Милиони људи суочени су у среду с новим рестрикцијама, док расте број зараза коронавирусом широм света, али наду пружа скори почетак завршне фазе тестирања вакцине за цовид-19 америчке компаније Модерне.

Владе земаља у већем делу света поновно уводе мере за ограничавање новог таласа ширења коронавируса, док је број случајева заразе у свету премашио 13,2 милиона, с више од 576 хиљада умрлих од последица цовида-19.

Делови азијско-пацифичке регије, који су досад били прилично успешни у обуздавању епидемије, због пораста новозаражених поновно уводе рестрикције.

Хонг Конг поново затворио кафиће

Хонг Конг је у среду поновно затворио кафиће, теретане и салоне за улепшавање и забранио окупљања више од четири особе, у борби против новог таласа заразе након што је месецима успешно обуздавао вирус. Многи становници Хонг Конга добровољно су од почетка пандемије носили маске, али сада су оне постале обвезне у јавном превозу.

Узбуна је проглашена и у Токију, где су власти упозориле да број зараза досеже нове рекорде.

Индијска савезна држава Бихар, у којој живи 125 милиона људи, објавила је 15-дневни карантин који почиње у четвртак. Град Бангалоре, средиште индијске ИТ индустрије, већ је раније прогласио једнонедељни карантин.

Аустралијске власти у среду позвале становнике да се држе мера социјалне дистанце, док је око 5 милиона становника Мелбурна још од прошле недеље у изолацији од остатка земље како би се зауставило ширење коронавируса из тог жаришта.

САД је најтеже погођена земља

Позиви власти и увођење мера често се игноришу у бројним деловима света, међу којима и у САД-у, најтеже погођеној држави. Свакога дана у САД-у се пријаве нових десетина хиљада заражених, а државне и локалне власти поновно уводе мере које су већ биле укинуте. Према универзитету Џон Хопкинс, само у уторак у САД-у су заражене 63 хиљаде људи.

Ипак, наду улива јучерашња најава америчке компаније Модерне да ће 27. јула или око тог датума, покренути завршна клиничка испитивања за вакцину против цовида-19. Реч је о трећој, кључној фази испитивања на људима вакцине мРНА-1273. Клиничко испитивање водиће Национални институт за здравство (НИХ), а америчка влада је у тај пројект Модерне уложила близу пола милијарде долара. Сматра се да је Модерна отишла најдаље у глобалној утрци у развоју вакцине. Премда би та студија требало да траје до септембра 2022., прелиминарни резултати требало би да буду познати много раније.

Завршна клиничка испитивања ће се спровести на 87 локација, све у САД-у. Биће укључено око 30.000 одраслих особа који имају велике изгледе да се заразе коронавирусом. Током испитивања упоредиће се број новозаражених међу особама које су примиле нову вакцину и међу онима који су добили плацебо.

Експериментална вакцина биће тестирана у 30 савезних држава и Вашингтону, Д.Ц. Половина су државе које су тешко погођене епидемијом, попут Тексаса, Калифорније, Флориде, Џорџије, Аризоне и Северне и Јужне Каролине.

Водећи амерички стручњак за епидемије Ентони Фаучи прве резултате Модернине вакцине назвао је “охрабрујућима”. Он је прошле недеље упозорио против прераног укидања мера карантина, утврдивши да су многи Американци превише неодговорни.

(Н1) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер