уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Крешимир Мацан: Вучић у својој кампањи не троши енергију на интелектуалце, јер зна да су његови гласачи старији од 60 година и необразовани
Хроника

Крешимир Мацан: Вучић у својој кампањи не троши енергију на интелектуалце, јер зна да су његови гласачи старији од 60 година и необразовани

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 19. јануар 2020.

 Политички аналитичар из Хрватске Крешимир Мацан каже да Вучић у својој кампањи не троши енергију на интелектуалце, јер зна ко су његови бирачи - старији од 60 година и необразовани. "И то је, на жалост, у већини главних странака, не само у Србији, него и у Хрватској. То су бирачи којима треба осигурати пензије, који имају неку стару слику живота, који хоће лидера, чврсту руку, и Вучић, докле год им пружа ту руку, иду даље", казао је Мацан за Н1.

Новоизабрани председник Хрватске Зоран Милановић изјавио је да ће његова инаугурација бити одржана 18. фебруара у кабинету председника на Пантовчаку и најавио да ће бити позвани само они за које сматра да треба да буду тамо, без страних гостију, гарде, страже и председничке ленте.

"Милановић шаље поруку пре свега Хрватима и грађанима Хрватске да не треба правити велику помпу, да не треба трошити велики новац на нешто што је симболично, дакле председничка функција није више она као у време Туђмана. Милановић жели да прекине са пуно ствари, и онда је ово симболичан гест - ем штеди, ем не прави помпу, ем уопште говори - ја нећу бити тај толико медијски лик, нити уживам толико под светлима рефлектора, радије ћу радити неке друге ствари", казао је Мацан у разговору са новинарком Н1 Наташом Ковачев.

Према његовим речима, Милановић није хтео да иде ни са каквом контроверзом на почетку мандата, а пре свега, додаје, хтео је да покаже ту поруку скромности.

"И то је порука свим политичарима у Хрватској, али и у региону", казао је Мацан и додао: "Пуно је важније што је рекао да ће вероватно ићи на параду у Русију. То је геополитички јача порука него ова расправа хоће ли Вучић бити позван на инаугурацију или не".

Саговорник Н1 каже да ће питање несталих у Хрватској бити важна тема за Милановића.

"Неће бити 'дуплих пасова' као са Колиндом Грабар Китаровић. Из кампање Милановића је било јасно да ће питање несталих бити нешто у чему мора бити помака. Дакле, после посете Вучића 2018. године, ниједно име није нађено, комисија нема резултате. А Милановић ће, види се из кампање, наставити с поруком да су ратови готови", оценио је Мацан.

Ако буде помака по питању несталих, онда ће бити помака у у односима између Београда и Загреба, додао је.

Ово је изборна година и у Хрватској, где ће се одржати парламентарни избори, и у Србији. На питање како види ту ситуаицију, Мацан каже: "У Хрватској се догодио преокрет и око перцепције шта земљи треба у будућности. Став је бирача да треба бити поштенија власт, сви политичари, поштенији приступ према јавном новцу и бирачима".

На питање да ли ће и у Београду главни адут бити дојам о кандидатима, а не политички програми, Мацан каже: "Иста су правила. Избори су у Србији априла, где је кампања опозиције? Они кажу - нећемо ићи на изборе, али то не значи да нема кампање. Вучић гледа истраживања, гледа шта његови бирачи мисли и на основу тога гради своју кампању. Он не покушава да добије интелектуалце, на њих неће да троши много енергије, он зна који су његови бирачи - старији од 60 и необразовани. И то је на жалост, у већини главних странака, не само у Србији, него и у Хрватској. То су бирачи којима треба осигурати пензије, који имају некакве стару слику живота, који хоће лидера, чврсту руку и он док им год пружа ту руку, иду даље".

А где су ту млади, упитао се Мацан.

"Остаје питање шта раде млади. Ако се не иселе, ко је мобилизовао те младе? Те младе не може добити Вучић. С њима нико не ради и они лутају. Зато се јављају ови протести. Код вас их још нема, питање је тренутка. '1 од 5 милиона' се нису формализовали у странку. У Хрватској смо пар циклуса имали те младе, имали смо Живи зид, Орах, Колакушића. Дакле, стално неко са тих 10 до 15 посто ради. У Србији да имате 10 до 15 посто протестних гласова направили би чудо", оценио је саговорник Н1.

Мацан је 2016. године био саветник Демократске странке у кампањи. О томе каква је сада тактика те странке, он каже да се нада да је "осмишљена".

"Ако постоји нека стратегија, сваки корак је осмишљен. Тактика је - бирате битку коју морате добити или изгубити како бисте ишли даље. Ако је ово битка, идемо у бојкот, изгубићемо све позиције. Дакле, изгубиће све на локалу, препустиће Србију Вучићу. Ок, ако је то одлука, шта радити у кампањи за бојкот наредне четири године. Ја не видим да је има, они очекују да ће доћи неко с неба па променити ствари у Србији. Вучића неће сменити као Груевског, немају разлога због чега", изјавио је Мацан.

Хрватска је 1. јануара ове године преузела председавање Европском унијом. Мацан каже да ће Србија и проширење ЕУ бити у фокусу Хрватске у наредних шест месеци.

"Сигурно је да ће Србији бити у фокусу, проширење ЕУ је у фокусу. Инсистираће се на почетку приступних преговора са Северном Македонијом и Албанијом. То је Пленковићев приоритет. Зато је и отишао код Макрона прво. Покушаће да се поправи грешка и отворе врата Северној Македонији и Албанији", казао је Мацан.

Хрватски аналитичар је 2016. године оптужио Вучића да ће користити Хрватску као изговор ако преговори са ЕУ не успеју.

"Увек је лако међусобно пребацивати кривицу. Између наше две земље је лако оптужити ону другу ако не одрадите домаћи задатак. Иста је ствар с Косовом. Да би постали чланица ЕУ, довољно је направити Поглавље 23, о правосуђу. Када њега испуните, само дођите. Хрватска га је испунила тако што је затворила премијера, бившег. Дакле, Вучић има итекако о чему да размишља у вези с тим поглављем, односно са функционисањем правне државе", нагласио је Мацан.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер