петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > КРИК: Држава даје још око 800.000 евра за одржавање програма електронских дневника у текућој школској години
Хроника

КРИК: Држава даје још око 800.000 евра за одржавање програма електронских дневника у текућој школској години

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 31. мај 2020.

Одржавање електронских дневника ове школске године грађане ће коштати око 780.000 евра, кажу из Министарства просвете за КРИК. Посао је додељен фирмама које су и увеле ове дневнике у државне школе и то, како пише КРИК, на тендеру на коме је могла да победи само компанија "Тесла" са којом је министар Младен Шарчевић раније сарађивао.

Упркос проблемима са којима су се родитељи и наставници у државним школама сретали користећи електронске дневнике, односно програм "есДневник", у децембру прошле године Министарство просвете склопило је нови уговор са фирмама које су произвеле и одржавају овај програм.

Реч је о конзорцијуму који чине две компаније државног "Телекома Србија" и хрватска приватна фирма "Тесла", а које су посао увођења електронских дневника добиле 2018. године на проблематичном тендеру. Он је спроведен тако да је могла да победи само фирма "Тесла", чији је власник некадашњи пословни партнер министра просвете Младена Шарчевића, пише КРИК. Ово је грађане коштало 1,6 милиона евра.

Министарство се, како сазнаје КРИК, у децембру прошле године обавезало да плати још око 800.000 евра за одржавање програма у текућој школској години. До сада је плаћено нешто више од 300.000 евра, кажу из министарства.

Потписивање уговора било је неопходно како би систем наставио са несметаним радом, наводе из министарства. Уговор ће вероватно наставити да се обнавља и наредних година, с обзиром на то да је фирма "Тесла", која је произвела програм, задржала ауторска права над њим, па и не постоји могућност да посао преузме нека друга компанија.

Увођење електронских дневника у државне школе од почетка су пратили проблеми.

Последњи се јавио прошле недеље када је родитељима приликом приступа програму "есДневник" изашло обавештење да испробају нови напредни портал "еШкола". Једна од ствари која их је изненадила јесте што су информације на сајту указивале да ће од децембра коришћење овог портала морати да се плаћа.

Из Министарства просвете огласили су се тек након јавне реакције неких родитеља. Навели су да је фирма "Тесла" самоиницијативно убацила ову опцију, као и да немају ништа са порталом "еШкола". Од "Тесле" су одмах тражили да укине могућност приступа том порталу, што се у међувремену и догодило.

Многи родитељи су, међутим, пре реакције министарства унели своје податке, због чега је реаговао и Повереник за заштиту података о личности.

Милан Павловић, један од забринутих родитеља, каже да је, када му је искочила опција да се улогује на нови сајт, искористио параметре за приступ "есДневник"-у.

"Приступио сам подацима о својој деци који су били приказани на сличан начин као у ‘есДневнику’ само много детаљније", каже Павловић за КРИК. "Тек после сам сазнао да је у питању комерцијална услуга приватне компаније, да нема везе са школом и са министарством."

Павловић, иначе правник, додаје да је то нарочито проблематично јер је реч о личним подацима.

"Министарство би требало да гарантује да нико не може да има приступ њима, а поготово не нека приватна компанија у оквиру неког свог комерцијалног подухвата."

Због овога је реаговао и Повереник за заштиту података о личности који је покренуо контролу рада министарства. Како за КРИК кажу из канцеларије Повереника, министарству су упутили низ питања на која чекају одговор.

Ово није први проблем који се јавио увођењем електронских дневника. Већ неколико пута се десило да ни родитељи ни наставници не могу да приступе сајту. Једну од ових ситуација министарство је правдало хакерским нападима на сервере на којима се програм налази.

Најспорнији је, међутим, начин на који је софтвер набављен и уведен у школе, наводи тај портал.

Тендер за једну фирму

Услови јавне набавке били су такви да је могла да их испуни само фирма "Тесла". Критеријуми које је програм требало да испуњава, али и кратки рокови за његово увођење у школе одговарали су само овој компанији јер је током школске године која је претходила расписивању тендера већ увела исти програм у школе у Србији и то кроз пилот пројекат, иначе донацију "Тесле" Министарству просвете.

Ниједна друга фирма није се пријавила на тендер, па је "Тесла" у оквиру конзорцијума добила посао вредан 1,6 милиона евра. Власници неких компанија су се, међутим, јавили новинарима КРИК-а наводећи да су били заинтересовани за овај посао, али да се на тендер нису пријавили управо због спорних услова конкурса. Један од њих казао је, додаје се, да је сличан програм министарству нудио раније и то бесплатно.

КРИК је, како наводи, открио и да је министарство свесно прекршило закон јер је обуке наставника за коришћење програма одржало пре него што је потписан уговор о његовој набавци. Осим спорног поступка набавке електронских дневника, КРИК је открио и да је власник ове компаније Андреј Безјак сарађивао са министром просвете Младеном Шарчевићем док се он бавио приватним бизнисом.

Шарчевићева приватна школа "Руђер Бошковић" била је прва у Србији која је увела програме за електронско образовање које су нудиле Безјакове фирме "Тесла" и "Филеx" и у то време јавно је промовисао квалитет услуга које су ове компаније пружале.

(КРИК)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер