среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Крушевац прогласио ванредну ситуацију због погоршања епидемиолошке ситуације
Хроника

Крушевац прогласио ванредну ситуацију због погоршања епидемиолошке ситуације

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 07. јул 2020.

Услед погоршања епидемиолошке ситуације, изазване ширењем заразне болести Ковид-19, Штаб за ванредне ситуације Крушевца донео је одлуку о проглашењу ванредне ситуације на територији тог града.

Одлука је донета у складу са предлогом Завода за јавно здравље Кушевац, а донете мере ступају на снагу у среду, у седам сати, наведено је на сајту града.

Прописана је забрана окупљања више од пет особа у затвореном и на отвореном простору уколико није могуће обезбедити физичку дистанцу од два метра и одговарајуће мере заштите (ношење заштитне маске и/или визир и рукавица).

Такође, забрањује се организовање свечаности (свадбе, рођендани, прославе крштења) као и спортске и друге манифестације забавног карактера (концерти, утакмице…)

Ограничава се рад угоститељских објеката (кафића, барова, ресторана, хотела- хотелских ресторана, кладионица које пружају угоститељске услуге, сала за организвање прослава, дечјих играоница) на територији ?рушевца, а предлаже се да објектима те врсте ограничи радно време на период од седам до 20 сати.

Како се наводи, рад угоститељских објеката треба прилагодити тако да број особа за столом не може бити већи од двоје, уз поштовање обавезне дистанце од два метра између столова. Број особа у објекту треба ограничити тако да је могуће обезбедити удаљеност од најмање два метра од других особа у свим правцима.

Сви запослени су у обавези да носе маске и/или визире и рукавице, док су послодавци дужни да обезбеде адекватна средства за дезинфекцију руку која ће бити лако доступна.

На улазу у објекат поставити дезо-баријере са одговарајућим дезинфекционим средством по препорукама Министарства здравља Републике Србије. У самом објекту потребно је што чешхе спровођење дезинфекције. У тоалетима обезбедити течни сапун и папирне убрусе.

У свим образовним установама одложити окупљања (додела сведочанства, диплома и других скупова). Пријемни испити и упис ученика у образовним установама потребно је организовати уз примену свих мера заштите (физичка дистанца од два метра, ношење маске и /или визира и рукавица).

У затвореном простору (јавне установе, јавна предузећа, привредна друштва, банке, поште, трговински објекти, тржни објекти, кладионице, верски објекти и друге радне организације) увести обавезно ношење маски и/или визира уз редуковање броја људи на одређеном простору како би се дистанца од два метра испоштовала.

Препорука је да у овим објектима уколико постоје кафетерије/мензе и слични простори где се продају и служе вода, сокови или храна, не раде до даљњег како би се смањило окупљање већер броја особа на једном месту и скратило време боравка у затвореним просторима.

Рад тржних центара је могућ уз поштовање забране окупљања људи, уз обавезно поштовање физичке дистанце у локалима и другим објектима унутар тржног центра.

У јавном превозу (градски, међуградски, и други организовани превоз) обавезно је ношење заштитне маске и/или визира (возачи, редари, контролори и путници) уз редовно проветравање и дезинфекцију возила.

Лицима без заштитне маске се забрањује улаз возило јавног превоза или организованог превоза, а број и распоред путника у возилу треба да је такав да омогућава прописану удаљеност међy њима од најмање један метар.

Возачи такси возила су у обавези да имају адекватну заштиту (ношење маски и рукавица) уз постављање заштитне преграде ради дистанцирања од путника у возилу, као и честих проветравања и дезинфекција возила.

Прописује се и забрана рада отворених и затоворених базена, СПА и Wеллнеш центара.

Препорука је да вртићи и предшколске установе спроведу све мере заштите у складу са упутствима надлежног министарства, а препорука родитељима је да чување деце организују мимо вртића, осим ако радне обавезе родитеља то не дозвољавају.

У парковима, дечјим и спортским игралиштима и током вежбања на отвореном простору, дозвољено је окупљање до пет особа. Не препоручује се боравак у групи коју чини више од пет особа, осим ако не живе у истом домаћинству и у којем иначе не примењују меру физичког дистанцирања.

У верским објектима, и приликом верских обреда ( крштења, причешћа, венчања, опела и др.) спроводити све мере личне заштите.

Рад козметичких, фризерских салона, салона лепоте, фитнеш-центара и теретана организовати уз спровођење свих мера заштите од стране запслених (ношење заштитне маске, визира и рукавица).

У свим објектима јавне намене (јавне установе, јавна предузећа, привредна друштва, банке, поште, трговински објекти, тржни центри и други) потребно је спроводити честу дезинфекцију – минимум једном дневно одговарајухим дезинфекционим средствима по препорукама Министарства здравља Србије.

Препорука да се у стамбеним зградама (управници) спроводи минимум једанпут дневно дезинфекција заједничких просторија уз употребу адекватних дезинфекционих средстава по препоруци Министарства здравља (улаза, ходника, степеништа, лифтова, подрума, вешерница и сл.)

Такође, препорука јавно комуналним предузећима је да спроводе што чешће (минимум једном дневно) прање улица и јавних површина уз употребу адекватних дезинфекционих средстава по препоруци Министарсва здравља.

Надзор над спровођењем прописаних мера вршиће Санитарна инспекција, Комунална полиција и Комунална инспекција, наводи се у закључцима са седнице Штаба објављеним на сајту Града Крушевца.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер