петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Курт Волкер: Путин на Западном Балкану жели да повећа зависност од Русије кроз енергетске залихе и цркву. Ако Русија буде имала одређени предах у Украјини, видећете више покушаја пуча и подривања стабилности земаља кроз СПЦ
Хроника

Курт Волкер: Путин на Западном Балкану жели да повећа зависност од Русије кроз енергетске залихе и цркву. Ако Русија буде имала одређени предах у Украјини, видећете више покушаја пуча и подривања стабилности земаља кроз СПЦ

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 04. децембар 2022.

Бивши амерички амбасадор при НАТО Курт Волкер оценио је данас да председник Русије Владимир Путин на Западном Балкану жели да повећа зависност од Русије кроз енергетске залихе и цркву, али да та зависност мало слаби.

„У региону Балкана, Путин очигледно жели да повећа зависност од Русије кроз енергетске залихе и цркву, и реалност је да та зависност сада мало слаби, зато што не могу да испоруче резултате. И то у овом тренутку представља одређени предах за Западни Балкан“, рекао је Волкер за Глас Америке.

Волкер, сада сарадник Центра за анализу европске политике (ЦЕПА), рекао је да је потребно да владе у региону искористе тај тренутак и спроведу реформе, да учврсте западну оријентацију и да изграде односе са Европском унијом (ЕУ) и НАТО.

Према његовим речима, због проблема које има у Украјини, смањена је способност Русије да буде активна у другим регионима.

„Када се врати фокус Русије на друге ствари, ако буде имала одређени предах у Украјини, могли бисте да видите више покушаја пуча, више напора да се подрије стабилност земаља кроз православну цркву, нарочито Српску православну цркву где могу да је инструментализију“, оценио је он.

Волкер је додао да се могу видети „покушаји да се проруско понашање награди ниским ценама енергената, а да се прозападно казни вишим ценама, као и покушаји обавештаних служби и бизниса да подмите званичнике“.

Поводом става Србије да не уведе санкције Русији, Волкер је оценио да се међународна заједница није много трудила да убеди Београд да се придружи казненим мерама.

„Они виде да је Србија усклађенија са Русијом. И Украјини не помаже такав став Србије. Међутим, такође не мења ништа. Мислим да се мало мање пажње обраћа на Србију. И односи Србије, нарочито са Европском унијом, су захладнели током овог периода, делом зато што није усвојила исте ставове као ЕУ“, рекао је Волкер.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер