петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ларс Локе Расмусен: Неколико држава блокира усвајање документа о клими
Хроника

Ларс Локе Расмусен: Неколико држава блокира усвајање документа о клими

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 19. децембар 2009.

КОПЕНХЕГЕН – Дански премијер и председавајући Самита УН о климатским променама у Копенхагену, Ларс Локе Расмусен, изјавио је да је велика већина земаља за усвајање завршног документа самита и да га блокира само неколико држава.

„Али, такав је систем рада у УН, мањина може да блокира већину”, казао је Расмусен у интервујуу данској телевизији ТВ2 и додао да „како тренутно изгледа, документ не може да се изгласа”.

Он је именовао Судан, Саудијску Арабију, Боливију, Никарагву и Венецуелу као земље које блокирају усвајање документа који је синоћ усагласило 27 земаља, међу којима су и САД, Кина, Бразил, Индија, Јужноафричка република и водеће земље ЕУ.

Иако је требало да се заврши јуче, Самит УН о климатским променама у Копенхагену, настављен је ноћас током целе ноћи и још увек није завршен.

Предлог завршног документа Самита који је касно синоћ усаглашен, није усвојен с обзиром на то да су поједине земље у развоју одбиле да гласају за њега, незадовољне како садржином документа тако и начином на који је усаглашен.

Председавајући Групе 77, која заступа инетересе земаља у развоју, Станислаус Лумумба Ди-Апинг, оценио је да би њихово гласање за предложени документ било као кад би неко затражио од афричких земаља „да изврше самоубиство”, поредећи документ са „холокаустом”.

Расмусен је, међутим, оценио да Ди-Апинг не говори у име свих у Г77, већ само у име своје земље, Судана, пошто су представници великог броја земаља у развоју рекли да ће, иако нису у потпуности задовољни садржином текста, гласати за њега.

Тренутно је на Самиту пауза, која је проглашена на предлог Велике Британије, након што је председавајући Самита, дански премијер Ларс Локе Расмусен, званично констатовао да нема сагласности за усвајање предложеног текста.

Ради се о тексту под називом „Copenhagen outcome”, који је правно необавезујући, не садржи конкретизоване цифре везане за обавезе земаља за смањење емисије штетних гасова, нити циљ да се емисија угљен-диоксида смањи за 50 одсто до 2050. године.

Документ предвиђа да током јануара 2010. године земље саме одреде и саопште своје националне циљеве везане за смањење емисије штетних гасова, као и да се за шест месеци одржи нови састанак о клими, чији би домаћин била Немачка.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер