Početna strana > Hronika > LDP neće ulaziti u Vladu ukoliko G17 iz nje izađe
Hronika

LDP neće ulaziti u Vladu ukoliko G17 iz nje izađe

PDF Štampa El. pošta
sreda, 08. jul 2009.

Liberalno demokratska partija neće ulaziti u Vladu Srbije ukoliko G17 plus reši da iz nje izađe i smatra da su vanredni izbori bolje rešenje od rekonstrukcije vlade, izjavio je lider LDP-a Čedomir Jovanović.

"Ovo je vlada bez snage za suštinske reforme, bez vizije, vlada koja se bavi sama sobom... U jednoj takvoj vladi LDP ne može da učestvuje, ali ne zato što smo mi opozicija pa za transfer u vlast tražimo ne znam šta, nego zato što ne vidim kako bismo mi u toj vladi mogli bilo šta da radimo, osim da uvećavamo unutrašnji haos", rekao je Jovanović u intervjuu agenciji Beta.

Lider LDP-a je ocenio da odgovor na "nesposobnost vlasti" nije nekakva rekonstrukcija vlade, već su to vanredni parlamentarni izbori u koje bi se ušlo sa jasno definisanim ciljem, uz profilisanje evropske politike i bez satanizacije političkih protivnika.

"Utvrđivanje datuma održavanja izbora trebalo bi da dogovore parlamentarne stranake i premijer", naveo je Jovanović i dodao da pritom treba voditi računa o činjenici da nijedna zemlja u ovoj fazi krize ne organizuje izbore i ne sprovodi izborne kampanje jer tako samo produbljava probleme.

Osvrćući se na nedavne lokalne izbore u opštinama Voždovac i Zemun, kao i spekulacije da će Srpska napredna stranka (SNS) Tomislava Nikolića i Demokratska stranka (DS) formirati koalicije u tim opštinama, Jovanović je kazao da ne smatra normalnim da stranke koje su žestoko konfrontirane sarađuju na lokalnom nivou.
"Pitanje je da li je to ono što je Srbiji potrebno i da li DS ima pravo na takvo banalizovanje političkog života. Mislim da to olako pretrčavanje iz jednog saveza u drugi - od (lidera DŠ Vojislava) Koštunice, preko sadašnje koalicije pa do Nikolića, mnogo više govori o slabosti DS-a i nemoći aktuelne vlasti nego o snazi samog Nikolića", ocenio je lider LDP-a.

Jovanović je naveo da čak i kada bi se formirala koalicija SNS i DS, to ne bi uticalo na LDP da prestane da podržava beogradsku vlast jer LDP, kako tvrdi, ne želi da gurne Beograđane u izbornu kampanju zato što joj je "nešto nelagodno".

"LDP neće nikoga da ucenjuje i neće pretiti kao što to čini (lider G17 plus Mlađan) Dinkić. Prosto postoje situacije u kojima se mora voditi računa o društvu i interesima građana", rekao je Jovanović.

Dodao je da cilj LDP-a nije da po svaku cenu bude opozicija vlasti ili da bude vlast, već je cilj te partije da bude još jača alternativa i da neguje sistem vrednosti u kojem se postupci drugih stranaka ocenjuju u odnosu na javni interes, a me prema tome da li je reč o vlasti ili u opoziciji.

Jovanović je kritikovao DS što odlaže raspravu o Statutu Vojvodine u Skupštini Srbije i što je taj akt, kao i Ustav, napravljen u atmosferi unutarkoalicijskih pogodbi.

On je naveo da je DS time napravila veliku štetu društvu, jer je vratila u politiku jezik prošlosti i ojačala atmosferu u kojoj se razvija nacionalizam, umesto da se sa više entuazijazma posveti promenama bez kojih Vojvodina ne može normalno da se razvija.

Iako Statut Vojvodine proizilazi iz ustavnog koncepta koji je za LDP "neprihvatljiv", Jovanović ističe da ta partija neće biti prepreka njegovom usvajanju.
"Ne mislimo da bi korigovanje Statuta bilo dobro i da bi prihvatanje Statuta u ponuđenoj formi smelo da se posmatra kao konačno rešenje pitanja vojvođanske autonomije, već kao prva faza u procesu unutrašnje demokratizacije koji bi Srbiju doveo do modela države koja je organizovana na takav način da su joj na prvom mestu građani, a ne vlast koja građane kontroliše", kazao je Jovanović.

Srbiji su, kako tvrdi, potrebne decentralizacija, efikasna lokalna samouprava i vojvođanska autonomija. Zato je za LDP od samog Statuta mnogo važniji Zakon o nadležnostima pokrajine, koji bi morao da definiše kapacitete te autonomije, izvore finansiranja i njenu imovinu.

Govoreći o saradnji Srbije sa Haškim tribunalom, Jovanović je ocenio da postoji politička volja da se uhapsi optuženi Ratko Mladić i da o tom pitanju ne treba sumnjati u aktuelnu vladu, jer je ona izručila sudu u Holandiji drugog najtraženijeg optuženika Radovana Karadžića.

"Sa druge strane, ne možemo beskrajno da tapkamo u mestu i čekamo da se Mladić sam uhapsi kao što je to učninio Karadžić. Visoka je cena tog jalovog uveravanja sveta da mi činimo sve, ali rezultata nema" kazao je Jovanović.

On je dodao da Vlada ne čini ništa da građanima objasni da je reč o ljudima optuženim za najteže zločine i da su oni, kao begunci, "teg za budućnost i sramota na obrazu zemlje".

(Fonet)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner