петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Либија: Тајни договор САД и побуњеника
Хроника

Либија: Тајни договор САД и побуњеника

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 03. јул 2011.

Побуњеници и НАТО планери, како се чини, бацили су све карте у рату против Моамера Гадафија на западни фронт, бомбардујући бесомучно положаје либијске војске, која је претходних дана успела да потпуно заустави напредовање устаника и натера их на повлачење.

"Очигледно, то је било стратешко узмицање изазвано стањем на фронту и снагом артиљеријских удара на положаје револуционарних снага", рекао је портпарол устаника Ахмед Бани. "Надамо се да ћемо у наредних 48 покренути контра-напад".

Осим Триполија, на списак редовних мета НАТО авијације уврштен је и Гарјан, град удаљен око 80 километара од Триполија и место које побуњенички стратези сматрају кључном тачком у њиховом походу на Триполи. Жестоким нападима је био изложен и Бир ал Ганам, који устаници већ данима покушавају да заузму.

Укупно, НАТО је последњих дана гађао педесетак мета на западу Либије, не рачунајући трупе распоређене дуж главних путева који воде ка Триполију.

Активност авијације НАТО подигла је самопоуздање побуњеницима, који су обзнанили да ће у наредних 48 часова покренути велику офанзиву на западу, која ће представљати први корак у походу на престоницу.

Побуњеници, после 104 дана бомбардовања, контролишу трећину територије државе, али се ситуација на бојном пољу не мења већ недељама, што представља озбиљан проблем за већину чланица НАТО, јер пат позиција урушава ионако килав мандат Уједињених нација, под којим је почела операција ваздушних удара.

Администрација Барака Обаме условила подршку побуњеницима у Либији - устаници морају да ухвате и предају Американцима Абделбасета ал Меграхија, либијског обавештајца осуђеног за организацију бомбашког напада у којем је код Локербија у Шкотској, 1988. године убијено свих 270 путника и чланова посаде Панамовог "боинга" 747.

Шкотска влада је Меграхија пустила из затвора пре две година, када су лекари утврдили да му је због поодмаклог стадијума рака простате остало свега неколико месеци живота, али се недавно испоставило да шеф либијских бомбаша са женом и породицом живи у Триполију.

Његово сведочење, сматрају Американци, било би кључно за повезивање Гадафија са тим бомбашким нападом, а идеја о притиску на побуњенике родила се на састанку сенатора Френка Лаутемберга и Роберта Менендеза са државном секретаром Хилари Клинтон.

Овај, тајни план америчке администрације обелодањен је свега 24 часа пошто је Гадафи запретио да ће, уколико буде настављено бомбардовање Либије, рат "пренети на тло Европе", пре ћему ће свако место постати легитимна мета напада.

Неколико складишта либијске војске на истоку те државе остављено је потпуно без контроле последњих недеља, односно од када су их напустиле Гадафијеве снаге, чиме је отворено могућност да се силном муницијом послужи ко год жели.

Највећи такав објекат је донедавно тајна база недалеко од Аџдабије, коју сада походе сумњиви типови, па су све чешћа упозорења да Гадафијево оружје полако преплављује црно тржиште, али и разне групе сумњиве идеологије и мафијаше.

Истовремено, све околне државе, али и Шпанија и Америка упозориле су на опасност да се оружје, које се у Либији већ месецима дели без икакве контроле, пре или касније нађе у рукама група блиских Ал Каиди, што је један од основних разлога због којих САД и Британија не желе да наоружају устанике.

Та брига, како се чини, није пуно сметала Французима, који су устаницима прошлог месеца падобранима дотурали аутоматске пушке, ручне бацаче и противтенковске пројектиле "милан", противно мандату УН, мада Париз тврди да су о испорукама били обавештени и Брисел и Њујорк.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер