четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Лију Даћун, хашки судија: Пријавити Србију СБ УН јер одбија да ухапси Вјерицу Радету и Петра Јојића
Хроника

Лију Даћун, хашки судија: Пријавити Србију СБ УН јер одбија да ухапси Вјерицу Радету и Петра Јојића

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 16. април 2021.

Поступајући хашки судија Лију Даћун затражио је од председника међународног суда у Хагу Кармела Ађијуса да Србију пријави Савету безбедности УН зато што није ухапсила и изручила званичнике Српске радикалне странке Петра Јојића и Вјерицу Радету, оптужене за непоштовање суда.

Судија Даћун је оценио да су власти у Београду, одбијањем да Јојића и Радету пребаце у Хаг, прекршиле своју обавезу да сарађују с хашким судом.

Зато што од 2015. одбија да ухапси и изручи двоје радикала, председник хашког суда је Србију раније већ пријављивао Савету безбедности УН.

У одлуци судије Даћуна пише да је Србија, у последње две године, занемарила још два налога за хапшење Јојића и Радете, издата у мају 2019. и у децембру 2020.

Обавеза Србије да поступи по налозима за хапшење потврђена је одлуком суда из фебруара прошле године.

Јојића и Радету, Хашки трибунал је, у октобру 2012, оптужио да су да су утицали на сведоке у хашком процесу против њиховог партијског вође Војислава Шешеља, тако што су их претњама, уценама и митом наговарали да промене исказе или да не сведоче.

Власти Србије од 2015, када им је хашки суд упутио први налог за хапшење, одбијају да Јојића и Радету ухапсе и изруче у Хаг.

С пролећа 2016. године, Виши суд у Београду одлучио је да нема законских основа за хапшење и изручење радикала, зато што национални закон о сарадњи са Хашким трибуналом предвиђа обавезу изручења само оптужених за ратне злочине, а не и оптужених за непоштовање суда.

Србија је, истовремено, изразила спремност да Јојићу и Радети суди пред домаћим судовима.

То тумачење, суд у Хагу је одбацио, наглашавајући да званични Београд има обавезу да сарађује и у предметима за непоштовање суда, као што је раније и чинио.

После затварања Трибунала, његов правни наследник, судски Механизам, 2017. је донео одлуку да суђење званичницима радикала уступи Србији.

Након жалбе тужилаца, апелационо веће је наложило да судија Даћун размотри да ли би сведоци против Јојића и Радете били безбедни ако би суђење било одржано у Србији.

У марту 2019. године, судија Даћун поништио је првобитну одлуку и наложио да се процес Јојићу и Радети одржи у Хагу. Истовремено, властима Србије, судија је упутио налог за њихово хапшење и изручење.

Као образложење за то, кинески судија Даћун је навео да су кључни сведоци у овом предмету „недвосмислено“ изјавили да неће сведочити ако суђење буде у Србији због „озбиљне забринутости за своју безбедности и безбедност својих породица“

Механизам је, у фебруару 2020. године, одбацио жалбу Србије на ту одлуку и потврдио да ће званичницима радикала судити у Хагу.

Судија Даћун, крајем јула 2020, је позвао Србију да га извести шта је предузела да спроведе налог за хапшење и изручење Јојића и Радете.

Званични Београд остао је доследан, позивајући се на одлуку Вишег суда у Београду да није у обавези да ухапси и изручи двоје радикала. Истовремено, Србија је поновио изразила спремност да оптуженима суди пред својим судовима.

Тужитељка Дајана Елис потом је, у септембру прошле године, затражила да председник хашког суда Србију због несарадње поново пријави Савету безбедности УН.

Судија Даћун је одлуком од петка усвојио тај захтев.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер