Хроника

Лиз Трас на Генералној скупштини УН: Рат у Украјини битка за наше вредности и безбедност целог света. Путин звецка оружјем како би покрио своју неуспелу инвазију на Украјину

Штампа
четвртак, 22. септембар 2022.

 Британска премијерка Лиз Трас оптужује руског председника Владимира Путина за "претеће звецкањем оружјем" како би покрио своју неуспелу инвазију на Украјину, и каже Уједињеним нацијама да се њени оснивачки принципи крше због агресије ауторитарних држава.

У дебитантском говору Генералној скупштини УН у среду увече, Трас је назвала рат у Украјини битком за „наше вредности и безбедност целог света“ и величала покојну краљицу Елизабету Другу као симбол свега што УН значе.

Одговарајући на Путинову одлуку да мобилише резервисте и да ће искористити све што му је на располагању да заштити Русију – што очигледно упућује на руски нуклеарни арсенал, Трас оптужује руског лидера да „очајнички покушава да оправда своје катастрофалне неуспехе“.

„Он повећава ризик шаљући још више резервиста у страшну судбину“, наводи у говору. Он очајнички покушава да преузме плашт демократије за режим без људских права и слобода. И износи још лажних тврдњи и претећи звецка оружјем“.

„То неће радити. Међународни савез је јак, Украјина је јака“, сматра Трас.

У говору у којем износи свој поглед на спољну политику у свету који се „преврнуо“ због руске инвазије, Трас говори и о краљици чијој су сахрани у понедељак присуствовали многи светски лидери који су сада у Уједињеним нацијама.

Она каже да краљица „симболише послератне вредности на којима је основана ова организација“, и да је Елизабета за 70 година на трону „превазишла разлике и излечила поделе“.

Трас помиње говор краљице у УН 1957. године, у којем је Елизабет рекла „народи света очекују да Уједињене нације истрају у својим напорима“ да окончају сукобе и кризе.

Трас подсећа да је краљица „упозорила да је од виталног значаја не само имати снажне идеале, вец́ и политичку вољу да их испунимо. Сада морамо показати ту вољу“.

У свом првом међународном говору откако је пре две недеље постала премијерка, Трас поздравља оснивачке принципе Уједињених нација, истовремено позивајуц́и на нове међународне савезе како би се надвладао утицај ауторитарних режима.

Она констатује да се основни принципи Уједињених нација „који су дефинисали наше животе од мрачних дана 1940-их, ломе“, а „геополитика улази у нову еру“ у којој „ауторитарне државе поткопавају стабилност и безбедност света“.

То је – тумачи АП – директан ударац на Русију, а такође и на Кину, чији све вец́и утицај међу земљама у развоју ствара велику забринутост за Сједињене Државе и њихове савезнике.

Трас у говору каже да светске демократске силе морају да приволе земље у развоју „стратешким везама заснованим на обостраној користи и поверењу“, а не „утицањем кроз задуживање, агресију и преузимање контроле над кључном инфраструктуром и рудама“.

Она такође позива на пооштравање одговора Запада на руску инвазију Украјине. Затражила је санкције Русији и рекла да „Г-7 и наши истомишљеници треба да делују као економски НАТО“, подржавајуц́и земље које су на мети „економске агресије ауторитарних режима“.

Она позива државе света да нађу алтернативе руској нафти и гасу и заштите ланце снабдевања за све, од хране до минерала. „Слободном свету је потребна економска снага и отпорност да се супротстави ауторитарној агресији и победи у овој новој ери стратешког надметања“, рекла је она.

Трас сматра да Велика Британија после Брегзита „гради нова партнерства широм света“, наводец́и улогу у НАТО-у и војној групи Заједничких експедиционих снага северноевропских земаља, чији је значај порастао од руске инвазије на Украјину.

Она указује и на продубљавање веза са „другим демократијама као што су Индија, Индонезија и Јужна Африка“ и трговинске амбиције са индо-пацифичким и заливским државама, што је знак да Велика Британија, сада ван Европске уније, види остатак света – и посебно Азију – као политички и економски приоритет“.

Уз констатацију да „наша посвец́еност нади и напретку мора почети код куц́е“, у говору Трас пише да демонстрирање снаге демократије „почиње растом и изградњом британске економије која награђује предузетништво и ;привлачи инвестиције“.

За Трас, конзервативног борца за слободно тржиште, то значи смањење индивидуалних и корпоративних пореза и мање прописа о пословању.

Ипак, упркос економским потресима, у говору Трас пише да је посвец́еност Велике Британије одбрани Украјине „потпуна“ јер „ово је одлучујуц́и тренутак у нашој историји, у историји ове организације и у историји слободе“.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]