Хроника

Лондон: Посланици Доњег дома британског парламента одбацили су у другом кругу гласања временски оквир за усвајање закона о Брегзиту - Борис Џонсон повукао закон из процедуре

Штампа
уторак, 22. октобар 2019.

Британски премијер Борис Џонсон победио је вечерас у једном гласању у Парламенту, а изгубио у другом.

То га је примакло циљу о изласку Велике Британије из Европске уније, али то је заправо и гаранција да Брегзит неће бити заказаног дана.

Добра вест за премијера била је да су посланици, први пут од 2016. године када су Британци одлучили на референдуму да напусте ЕУ, гласали за план Брегзита, подржавши са 329:299 предлог закона о споразуму о спровођењу Брегзита који је Џонсон прошле недеље постигао са ЕУ.

Али, неколико минута касније посланици су одбили Џонсонов захтев за убрзано разматрање појединости и усвајање предлога тог закона, рекавши да им треба више времена. То гласање је прошло са 322:308 против Владе.

Џонсон је на то одговорио тако што је повукао предлог закона из процедуре. А планирао је да га прогура кроз Парламент до четвртка. Потом је рекао да ће "паузирати" с предлогом тог закона све док ЕУ не одлучи да ли ће пристати на одлагање одласка Велике Британије.

С истеком рока за Брегзит и док се британски политичари још свађају око услова одласка своје државе из ЕУ, Џонсон је био приморан да затражи од ЕУ тромесечно одлагање одласка Велике Британије.

Учинио је то са жаљењем да би се придржавао предлога закона који је Парламент у начелу усвојио, а којим је Влади наложено да одложи Брегзит, а не да ризикује економску штету која би могла произаћи од изласка из ЕУ без споразума о томе.

Председник Европског савета Доналд Туск рекао је у уторак да ће челници ЕУ "одлучити наредних дана" да ли ће одобрити Великој Британији то одлагање, које би било треће.

Француски министар спољних послова Жан-Ив Ле Дриан рекао је у уторак француским посланицима да "у овој фази" не види "никакво оправдање" за додатно одлагање.

Али, данашње гласање у Лондону онемогућава Џонсону да испуни своје често понављано обећање о изласку Велике Британије из ЕУ 31. октобра.

Џонсон је раније запретио посланицима да може расписати ванредне опште изборе ако блокирају његов план и одложе Брегзит. Надао се да би претња изборима могла да разбије политички застој у којем се Брегзит вуче више од три године, још откако су гласачи одлучили да Велика Британија напусти ЕУ.

"Ни на који начин нећу дозволити да месеци и даље протичу овако", рекао је Џонсон који је власт преузео у јулу обећавајући да ће Велика Британија напустити ЕУ заказаног датума, 31. октобра, ма шта се десило.

"Ако Парламент одбије да дозволи да се догоди Брегзит и уместо тога... одлучи да га одложи све до јануара или можда и дуже, ни под којим околностима Влада не може да настави са овим предлогом закона" који данас није прошао, рекао је он.

Прошле недеље Џонсон је склопио "споразумни развод" са 27 осталих лидера ЕУ, али у суботу није успео да добије подршку Парламента за то.

Његова једина преостала нада да ће Брегзит бити на време, била је да посланици донесу закон о спровођењу Брегзита данас, девет дана пре предвиђеног датума одласка.

Џонсон је рекао да ће подршка том закону омогућити посланицима да "окрену лист и омогуће овом Парламенту и овој земљи да почну да се лече и уједињују".

Споразум о Брегзиту утврђује услове одласка Велике Британије, укључујући мере за одржавање отворене границе између Северне Ирске и Ирске - чланице ЕУ.

Такође садржи право држављана Велике Британије и држављана земаља ЕУ - првих који живе на европској територији, а других који живе на британској, да наставе живот као сада.

Предвиђа и вишемилионске исплате Велике Британије да би испунила своје финансијске обавезе према ЕУ.

Али, споразум не утврђује појединости будућих односа Велике Британије и ЕУ, већ, уместо тога, потврђује да ће прелазни период трајати најмање до краја 2020. године и вероватно 2022. године. До тада ће односи остати "замрзнути", какви су сада, док се не успостави нови стални однос.

Ако Велика Британија напусти ЕУ без споразума, неће бити прелазног периода, већ ће бити неизвесности за десетине милиона грађана, уз мноштво нових царина, царинских провера и других препрека трговини од првог дана. Већина економиста каже да би то повећало раст незапослености, вредност фунте би била у слободном паду и Велика Британија би ушла у рецесију.

Многи посланици су сматрали да три дана нису довољна за аналиузу 115 страница закона. За важне законе је обично потребно неколико недеља или месеци да прођу Парламент, чиме се посланицима даје времена за детаљну анализу.

Пре данашњег гласања, посланица "Зелених" Керолајн Лукас је оценила да су посланици "имали више времена за расправу о Закону о дивљим животињама у циркусима (који се односи на тачно 19 животиња) него што ће имати одлуче о будућности 65 милиона људи. Тешко је наћи било шта што боље илуструје презир ове владе према народу, Парламенту и демократији", написала је она на Твитеру.

После гласања, многи посланици су позвали Џонсона да настави процедуру с предлогом закона пошто буде одложио Брегзит. Лидер опозиционе Лабуристичке странке Џереми Корбин позвао је премијера да "сарађује са свима нама који смо од користи да усагласимо разуман распоред" за доношење закона.

Ако Џонсон прихвати да његов предлог тог закона остане у процедури, опозициони посланици планирају да траже амандмане који би могли битно да га измене, на пример додавањем захтева да се споразум о Брегзиту изнесе бирачима на новом референдуму, или захтевајући од Владе да продужи прелазни период док се не постигне нов трговински споразум са ЕУ.

Влада каже да би тако велике измене уништиле њен предлког закона, и да би га повукла ако план опозиције успе.

(Си-Ен-Ен, Бета, АП)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]