петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ЛСВ тражи поништавање продаје НИС-а
Хроника

ЛСВ тражи поништавање продаје НИС-а

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 24. децембар 2009.

Лига социјалдемократа Војводине (ЛСВ) данас је саопштила да неће одустати од покушаја да "што пре" буде стављен ван снаге уговор о продаји Нафтне индустрије Србије (НИС) руским партнерима.

"ЛСВ је прошлог децембра руском амбасадору и јавности ставила до знања да ћемо учинити све да тај уговор што пре буде стављен ван снаге. То поручујемо и данас, годину дана од како је НИС поклоњен Русима за симболичних 400 милиона евра", пише у саопштењу.

Према наводима ЛСВ, вредност капитала НИС-а је процењивана на 2,2 милијарде евра.

"Да није било непосредне погодбе, та свота је и могла бити добијена, а Војводини би по закону припало 55 одсто, односно 1,2 милијарде евра. Уместо тога, добила је фамозних 90 одсто од непристојних 400 милиона евра, односно 360 милиона", пише у саопштењу.

Додаје се да ЛСВ захтева да се 840 милиона евра пребаце из буџета Србије у буџет Војводине, као "обештећење" за улагања грађана Војводине у изградњу компаније Нафтагас.

"Та средства су довољна за отварање више од 150.000 радних места широм Војводине, а поготово у Банату, где је Нафтагас и основан", пише у саопштењу.

Пре годину дана ЛСВ је упутила отворено писмо амбасадору Русије у Београду и упозорила га да Русија "купује крадену имовину". Та странка је навела да је Србија, на чијем челу је био Слободан Милошевић, почетком деведесетих година насилно присвојила имовину Војводине, између осталог и компанију "Нафтагас".

ЛСВ је додала да о продаји НИС-а није питана војвођанска администрација, иако је највећи део имовине тог предузећа на територији покрајине.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер