уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мађарска: Опозиција оптужује Орбана да користи пандемију коронавируса како би добио већа овлашћења
Хроника

Мађарска: Опозиција оптужује Орбана да користи пандемију коронавируса како би добио већа овлашћења

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 30. март 2020.

 Мађарски премијер Виктор Орбан данас би требало да добије зелено светло од парламента који треба да гласа о нацрту закона о давању радикално већих овлашћења влади у ванредном стању, а те мере опозиција сматра "несразмерним" у борби против коронавируса.

Орбанови критичари у Мађарској, али и у иностранству, текст нацрта закона сматрају инструментом који има за циљ скоро потпуну контролу владе која користи пандемију вируса као изговор.

Према нацрту закона, превиђено је да влада управља земљом уредбама и да може у недоглед да продужава ванредно стање без претходне консултације са парламентом.

Ванредно стање у Мађарској уведено је 11. марта. Под таквим условима, влада би могла указима да укине примену неких закона и да уведе друге ванредне мере, како би гарантовала безбедност грађана и безбедну економију.

"Треба да урадимо све што је у нашој моћи у спречавању ширења вируса. Нацрт закона савршено се уклапа са мађарским уставним оквиром", рекла је министарка правде Јудит Варга.

Нови закон предвиђа и пооштрене казне за кршење карантина, као и појачане казне за ширење дезинформација.

Критичари владе Виктора Орбана који је редовно оптужен за антидемократске потезе, страхују да би такво изузетно проширење овлашћења било на штету парламента.

Поред критика унутар Мађарске, у свету постоји забринутост. Високи комесаријат УН саопштио је да са зебњом прати ситуацију у тој земљи, док је Савет Европе упозорио да "неограничено и неконтролисано ванредно стање не може да гарантује суштинске принципе демократије".

Мађарска, која је странцима затворила границе и увела карантин својем становништву, у недељу је имала 408 заражених од коронавируса, од којој је 13 преминуло.

(Бета-АФП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер