петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Махмуд Ахмадинеџад: Нуклеарна сарадња са Ираном корисна за Запад
Хроника

Махмуд Ахмадинеџад: Нуклеарна сарадња са Ираном корисна за Запад

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 16. новембар 2009.

Ирански председник Махмуд Ахмадинеџад изјавио је данас да нема преговара о праву Ирана на свој нуклеарни програм, јавила је иранска студенска новинска агенција ИСНА.

"Не преговара се о иранском националном праву на нуклеарни програм и наша нуклеарна сарадња биће у оквирима мреже инспектора за атомску енергију Уједињених нација. Нуклеарна сарадња са Ираном је корисна за Запад", рекао је Ахмадињеџад, пренела је агенција Ројтерс.

Председници Русије и САД, Димитриј Медведев и Барак Обама, састали су се јуче у Сингапуру на маргинама самита форума за економску сарадњу у азијско-пацифичком региону (АПЕЦ) и заједнички оценили да је стрпљење на измаку што се тиче нуклеарног програма Техерана.

"Нажалост, Иран до сада није прихватио приступ за који сви сматрају да је креативан и конструктиван", изјавио је Обама, додајући да за такав приступ "понестаје времена".

Руски председник Медведев је рекао да би, уколико преговори не доведу до конкретних резултата, "могла да се искористе и друга средства".

Ројтерс подсећа да је генерални директор Међународне агенције за атомску енергију Мухамед ел Барадеј предложио је да Исламска Република до краја године пошаље 75 одсто залиха слабо обогаћеног уранијума ван земље на даљу обраду. Ирански званичници су, међутим изјављивали да Техеран не може да се одрекне уранијума, пошто је реч о кључном стратешком материјалу у одбрани од непријатеља попут САД и Израела или да би могли да део уранијума пошаљу, уколико у исто време добију гориво за реактор.

Иран ће следеће године остати без горива увезеног 1993. године неопходног за рад "истраживачког" реактора, подсетила је британска агенција.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер