Хроника

Маја Гојковић: Држава да пооштри услове за одлазак кадрова у које улаже; Патенти не припадају само научнику који их је патентирао, већ и институту где ради и држави

Штампа
петак, 13. септембар 2019.

Председница Скупштине Маја Гојковић изјавила је да патенти не припадају само научнику који га је патентирао, већ и научном институту где ради и држави, јер им они омогућавају да те патенте откривају.

Гојковић је током расправе о амандманима на Предлог закона о изменама и допунама закона о патентима у Скупштини, навела да патент "није само интелектуална својина, већ нешто што је пронађено у оквиру радног места и професије".

"Не смемо да заборавимо да држава, да научни институти дају могућности да у оквиру радног места научници откривају патенте", рекла је Гојковић одговарајући посланици Српске радикалне странке (СРС) Вјерици Радети која је навела да закон на патент гледа "као на извор прихода" за послодавца, а не као на интелектуалну својину.

Гојковић је упитала "шта би научник код куће могао да уради, а шта може да уради у Винчи која му даје све могућности за рад". Према њеним речима, научници у Винчи "раде за плату, нису волонтери". "И онда патентирају нешто што је њихово, а Винча која им је пружила све треба да остане без ичега. Патент не припада само ономе ко га је патентирао, већ и научној установи из које је изашао. Ми им дајемо могућност да откривају патенте, зато и држава има право на тај део и научни институт", рекла је Гојковић.

Гојковић је навела и да држава треба да "пооштри услове" када је у питању одлазак кадрова у које улаже, те да им Србија пружа школовање, а да "они после оду".

"Колико Србија улаже у здравствене раднике, образовање научника, који, ето, после оде. Наравно да оде јер тамо има већу плату, али има и веће трошкове. Морамо да размислимо о томе како држава треба да се заштити, јер је она уложила у те људе", навела је Гојковић и додала да о таквим стварима "сви говоре под кочницом".

Оценила је и да је садашња власт "најбоља до сад, и да очекује разумевање странака да "сви раде заједно на томе да буде боље". "Овако вредне владе и председника државе који ради даноноћно није било у Србији. Очекујемо разумевање свих странака да радимо да буде боље. Када буде боље у држави онда можемо да се разликујемо у неким финесама", навела је Гојковић.

Посланица Српске радикалне странке (СРС) Вјерица Радета изјавила је да се патент не гледа као интелектуална својина, већ као "извор прихода" и да га тако регулише и закон, те да би требало да се заштити власник патента који је изумео нешто што може бити од "мање или веће користи". Навела је да предлог закона није добар јер се не бави на прави начин патентима, да их не доживљава као интелектуалну својину, већ као извор прихода послодавца.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]