четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мајк Хенкок: Зашто деценију нисмо чули, ни видели ништа?
Хроника

Мајк Хенкок: Зашто деценију нисмо чули, ни видели ништа?

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 25. јануар 2011.

Лицемерно је називати Мартија “политичком примадоном која брани свој его”, јер је реч о човеку који је “чуо плач из гробова”, изјавио је данас на заседању Парламентарне скупштине Савета Европе британац Мајк Хенкок.

Видно узбуђен због извештаја и коментара на Мартијев рад, истакао је да сви морају да одговарају за своја дела, било да је у питању премијер или најниже рангирани војник.

Позивајући колеге посланике да гласају за резолуцију засновану на Мартијевом извештају, Хенкок је закључио: “За име Бога, урадите праву ствар и пошаљите поруку - зашто смо рукама прекрили очи, уши, уста и скоро деценију нисмо чули ни видели ништа”.

Поред Хенкока, и други посланици Парламентарне скупштине Савета Европе из више европских земаља оштро су данас реаговали на иступе чланова делегације Албаније који су настојали да релативизују наводе из извештаја Дика Мартија и да доведу у питање мотиве самог Мартија за тврдње које је изнео.

Парламентарци из целе Европе оштро су реаговали на опокушај дискредитовања Мартија, односно његових навода у извештају, а са говорнице је прозван и албански премијер Саљи Бериша.

Представник левичарских партија у ПССЕ, Холанђанин Тајни Кокс, затражио је од Берише да се извини Мартију јер га је раније назвао антиалбанским лобистом. “Срамотно је називати једног од наших најбољих известилаца расистом и анти-Албанцем”, истакао је Кокс.

Већина говорника, чије је обраћање строго сведено на по три минута због великог интересовања, истицала је да извештај и резолуција нису усмерени против Албаније, нити против Косова, а неки су се позвали и на то да су се својевремено сами залагали за НАТО интервенцију у Југославији.

Згрожени смо ужасом који представља трговина органима, о чему се мало зна, нагласила је представница Групе европских демократа из Велике Британије, коментаришући извештај Дика Мартија. Она се заложила за независну истрагу и поздравила је спремност премијера Косова и Албаније да подрже такву истрагу.

Жан Шарл Гардето, који је аутор резолуције о заштити сведока на Косову, назвао је Мартијев извештај "историјским догађајем за Савет Европе". Он није против народа Косова, већ показује да је истина неопходна за правду, објаснио је Гардето и посебно указао на потребу заштите сведока.

Представник парламентарне групе социјалиста Клас де Вриес рекао је да је потрага за истином и правдом "дужност и обавеза" свих.

- Желимо непристрасну и објективну међународну истрагу о свим наводима из Мартијевог извештаја. Треба подржати ову истрагу и пружити сву неопходну помоћ, као и гарантовати безбедност сведока - додао је он.

Посланица конзервативаца Амбер Рад указала је да се овај извештај не бави политиком, него жртвама и да се у њему истиче повезаност организованог криминала и политике која је проистекла из рата на Косову.

Марилуиз Бек испред либерала истакла је да је "важно је да овај извештај не буде злоупотребљен да би се довела у питање независност Косова. То није питање. Питање је да ли је током рата, у време хаоса изградјена структура која је спајала организовани криминал и политику. Зато је важно да расветлимо ово питање, рекла је она.

Предвиђено је да расправа о Мартијевом извештају траје до 16 сати, када ће се о овом извештају гласати.

Драгољуб Мићуновић: Честитке Мартију на грађанској храбрости

Мићуновић честитао је данас известиоцу Дику Мартију на грађанској храбрости, јер је знао какву ће буру изазвати његов извештај о трговини људским органима на Косову. "Истина тражи помоћ храбрости да би изашла на светлост дана, а Марти је помогао истини" нагласио је Мићуновић. Злочинци највећу наду полажу у то на неће успети да буду откривени, па је задатак нас у Савету Европе и свих цивилизованих људи да им не дозволимо да се истина никада не открије, поручио је Мићуновић.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер