четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мајк Помпео: САД спроводе истрагу о узроцима мистериозног обољевања више десетина америчких дипломата на Куби и у Русији
Хроника

Мајк Помпео: САД спроводе истрагу о узроцима мистериозног обољевања више десетина америчких дипломата на Куби и у Русији

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 22. октобар 2020.

 ВАШИНГТОН - САД још спроводе истрагу о узроцима мистериозног обољевања више десетина америчких дипломата на Куби и у Русији, изјавио је данас амерички државни секретар Мајк Помпео.

Он је одбацио оптужбе да Вашингтон није заштитио своје званичнике због виших државних циљева.

Од 2017. године више десетина дипломатских представника на Куби пријављивало је симптоме који укључују губитак слуха, звоњаву у ушима, вртоглавице, главобоље и умор.

Сви набројани симптоми типични су за умерене трауматске повреде мозга и описани су као нека врста "звучних" напада.

Ројтерс преноси да је више од 40 службеника америчке администрације пријавило овакве поремећаје, који су касније названи "Хавана синдром".

Још шест кинеских медија означено као стране мисије

Помпео је саопштио је да је Стејт департмент означио још шест кинеских медијских кућа као стране мисије и објаснио да је тај потез усмерен на „потискивање комунистичке пропаганде“.

Помпео је на конференцији за новинаре рекао да ће САД у петак започети дијалог о Кини с Европском унијоми.

Он је додао да ће у неђељу кренути на пут у Индију, Шри Ланку, Малдиве и Индонезију и изразио очекивање да ће састанци укључивати расправе о томе како "слободне нације могу заједнички да раде на спречавању претњи које представља кинеска комунистичка партија", преноси Ројтерс.

Премањеговим речима, Стејт департмент као стане мисије означио Yицаи Глобал, Јиефанг Даилy, Xинмин Евенинг Неwс, Социал Сциенцес ин Цхина Преш, Беијинг Ревиеw и Ецономиц Даилy, чиме се је број медија са таквом ознаком порастао на 15.

Помпео је рекао да је тај потез део напора да се одврати од "покушаја кинеске комунистичке пропаганде" у САД.

"Не постављамо никаква ограничења у вези онога што ти медији могу да објављују у САД. Ми једноставно желимо да обезбедимо да Американци и корисници информација могу да разликују вести слободне штампе од пропаганде коју дистрибуира сама кинеска комунистичка партија", објаснио је Помпео.

Главни уредник кинеског листа Глобал Тимес Ху Сијин написао је на Твитеру да су САД "претерале" и да ће им Кина узвратити.

"Све док кинески медији трпе стварну штету, Пекинг ће им сигурно узвратити, а рад америчких медија у Кини могао би бити укључен на листу одмазде", навео је Сијин.

Стате Департмент захтевао је од кинеских медија да се региструју као стране мисије, а у марту је објавио да смањује број новинара којима је допуштено да раде у америчким дописништвима главних кинеских медија са 160 на 100.

Као одговор, Кина је протерала десетак америчких дописника за New York Times, Wall Street Journal из News Corpa и Washington Post .

САД су прошлог месеца саопштиле и да ће захтевати да кинеске дипломате добију одобрење Стејт департмента пре посете америчким унивезитетским кампусима или одржавања културних догађаја с више од 50 људи изван терена мисије.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер