Хроника

Мајк Помпео: Совјетска анексија балтичких држава 1940. "криминални чин", САД никад неће признати руски напад на суверенитет и територијални интегритет Украјине и Грузије

Штампа
четвртак, 23. јул 2020.

Државни секретар САД Мајк Помпео рекао је да је совјетска окупација и анексија балтичких држава Естоније, Летоније и Литваније 1940. године "криминални чин" и упоредио је то са данашњим руским војним деловањем у Украјини и Грузији.

У саопштењу Стејт департмента, Помпео је рекао да "као што САД никад нису признале присилно припајање балтичких држава од стране Совјетског Савеза, тако никад неће признати руски напад на суверенитет и територијални интегриет Украјине и Грузије", такође бивших совјетских република.

Саопштење и Помпеова одвојена видео порука објављени су на Твитер страници америчке амбасаде у Тбилисију у Грузији и обележавају 80. годишњицу Велсове декларације, по имену њеног иницијатора, тадашњег вршиоца дужности америчког државног секретара Самнера Велса.

У декларацији, коју су САД потписале 23. јула 1940. године, Америка осуђује окупацију и анексију Естоније, Летоније и Литваније од стране совјетског лидера Јосифа Стаљина. Совјетске трупе су ушле у те три земље само недељу дана пре тог датума.

Помпео је рекао у видео поруци да Америка и даље верна принципима суверенитета који се налазе у тој декларацији.

Тај документ има велики значај за владе те три земље, пошто су остале окупиране готово 50 година до независности 1991. године, када се распао Совјетски Савез. Све три земље сада су чланице НАТО и ЕУ.

У одвојеном заједничком саопштењу, Помпео и министри спољних послова Естоније, Летоније и Литваније Урмас Реинсалу, Едгар Ринкевич и Линас Линкевицијус, осудили су деловање Москве "да прекраја историју да би оправдала окупацију и анексију балтичких ддржава од стране Совјетског савеза 1940. године".

Те три балтичке земље су биле под совјетском влашћу од 1940-1941 и од 1944. до 1991. Од 1941. до 1944. биле су под окупацијом нацисстичке Немачке.

(Н1) 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]