четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мајкл Емерсон: Тачи мора да поднесе оставку
Хроника

Мајкл Емерсон: Тачи мора да поднесе оставку

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 25. јануар 2011.

Шеф Програма за европску спољну политику и сигурност при Центру европских политичких студија Мајкл Емерсон сматра да косовски премијер Хашим Тачи, због извештаја о трговини органима, мора да поднесе оставку, како би дао кредибилитет Косову током дијалога са Београдом.

Емерсон, пред расправу Савета Европе у Стразбуру о нестанцима људи и трговини људским органима на Косову, за Глас Америке рекао да званични Брисел треба да се ангажује да што пре на челу косовске владе види нову особу, неоптерећену контроверзама.

„Пред нама је питање разговора између Србије и Косова, за шта постоји мандат УН, а што би требало да се проведе уз подршку високе представнице Кетрин Ештон у име Европске уније. Ту постоји проблем недостатка међународног кредибилитета на косовској страни”, рекао је овај аналитичар.

„Чини ми се да ЕУ треба да заузме озбиљнији политички став, говорећи Приштини: Дошло је вријеме за велико чишћење, чишћење ваше владе! Треба вам нови лидер, док ће се можда од стране Хага или Еулекса покренути истрага против клана на чијем челу је премијер Тачи”, казао је Емерсон.

Овај аналитичар казе да би желео да види две могуће опције након што делегати ПС СЕ чују извештај Мартија.

„Прва је да Еулекс, који и сам има могућност да спроводи истраге, добије мандат да истражује на основу овог извештаја. Проблем у овом случају је што Еулекс не може спроводити истраге у Албанији, већ само на Косову. То је нешто што се мора разрешити”, навео је он.

Према његовим речима, друга опције је да Хашки суд добије мандат да истражује наводне злочине, уколико има довољно разлога за то.

„То је озбиљна могућност, али ту је проблем због чињенице да та институција приводи крају своју активност. Посао, ипак, још није завршен и њихов мандат би могао бити проширен и на ово питање”, сматра Емерсон.

Коначно, нагласио је он, могућа је комбинација ове две опције - Хашки суд уз Еулекс што је, на неки начин, правно пожељан механизам.

„Међутим, цела ова прича је политичко питање и неки међу нама, политичким аналитичарима, верују да и ЕУ треба да заузме политичку позицију у свему овоме”, казао је шеф Програма за европску спољну политику и сигурност при Центру европских политичких студија Мајкл Емерсон.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер