петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мајкл Гејпс: Прерано за подношење кандидатуре за чланство Србије у ЕУ
Хроника

Мајкл Гејпс: Прерано за подношење кандидатуре за чланство Србије у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 08. децембар 2009.

ЛОНДОН – Велика Британија није чланица шенгенског уговора па тако није у позицији да укине визе за грађане Србије, изјавио је шеф спољнополитичког одбора британског парламента Мајкл Гејпс, који се састао са министром спољних послова Србије Вуком Јеремићем у Лондону.

Гејпс је у интервјуу Би-Би-Сију рекао да је у Великој Британији тренутно у току шира ревизија визног режима, која се односи и на Србију, и која неће бити завршена до 2011, и да би одлука о укидању виза могла да се догоди „у догледно време”, али не брзо.

„Мислим да Србија жели добре односе са Британијом и да зна да се ми залажемо за проширење Европске уније и да унутар Уније радимо на томе да Србија добије прилику да постане њена чланица”, рекао је Гејпс, истакавши да у Великој Британији већ деценијама постоји заједница људи пореклом из Србије, што је важно за односе између две земље.

Он је рекао да је у разговору са министром Јеремићем нагласио да Велика Британија снажно подржава процес проширења Европске уније на Балкан.

Он је, међутим, додао да је, и након одмрзавања Прелазног трговинског споразума, можда прерано за подношење кандидатуре Србије за чланство у ЕУ.

„Наравно да се надам да ће доћи до напретка и по том питању, мада ће Србија, као и све остале земље, морати да испуни услове ЕУ. Неће, дакле, бити никавог повлашћеног третмана”, рекао је Гејпс.

„Истовремено, Србија је важна земља и била би права штета ако њено приближавање Унији из неког разлога буде успорено. Желим да све земље западног Балкана што пре уђу у ЕУ, али то значи да ће пре тога морати да буду решени и регионални проблеми”, истакао је он, наводећи као први такав регионални проблем БиХ и заостали процес уставних реформи.

Шеф спољнополитичког одбора британског парламента је говорио и о разликама између Лондона и Београда у погледу Косова, које представља, по његовом мишљењу, још један регионални проблем који мора да буде решен пре европске интеграције западног Балкана.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер