четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мајкл Карпентер: Ситуација у Црној Гори део пропаганде и кампање дезинформисања коју води Русија
Хроника

Мајкл Карпентер: Ситуација у Црној Гори део пропаганде и кампање дезинформисања коју води Русија

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 14. фебруар 2020.

 Ситуација у Црној Гори, после усвајања Закона о слободи вероисповести, постала је део пропаганде и кампање дезинформисања коју води Русија, рекао је у интервјуу за Глас Америке Мајкл Карпентер, бивши званичник Пентагона и садашњи директор Пен Бајден центра.

Он је оценио да је Спрска православна црква коришћена као инструмент за промоцију руских и српских интереса у региону.

Карпентер је истакао да је у Црној Гори неопходан дијалог са СПЦ о закону који је, како сматра, изазвао даљу поларизацију у црногорском друштву између, како је рекао, "оних који се декларишу као Срби и остатка црногорског друштва".

"То је је за жаљење јер је Црна Гора једна од малобројних примера мултиетничких демократских држава, у којој је ситуација углавном била мирна после одвајања од Србије, али и пре тога", оценио је он.

"Ово што се сада дешава - етничке или верске тензије, зовите их као хоћете, треба пажљиво посматрати јер има потенцијал да уздрма ствари у друштву”, изајвио је Карпентер.

Тензије које је усвајање закона изазвало између Црне Горе и Србије, а посебно оштру реторику појединих српских званичника, тај бивши званичник Пентагона посматра у контексту изборне године у обе земље, али указује да у обзир треба узети и шири геополитички аспект спора.

"СПЦ је коришћена као алат 'меке моћи' за промоцију српских и руских интереса у региону. Права свих верских заједница треба да буду узета у обзир, треба поштовати имовинска права, али постоји и то хибридно такмичење које се овде одвија иза кулиса”, рекао је Карпентер.

Рекао је да улогу Русије у томе види тако што се "у руским медијима и на друштвеним мрежама манипулише том ситуацијом, чак сам видео и да је руска агенција ТАСС пренела да су САД иза тог закона и да је америчка влада наводно натерала власти у Црној Гори да усвоје тај закон - што је бесмислица".

"Постоји јасан руски утицај у противљењу том закону"

Наставио је рекавши да се "показује да се све политизује и све постаје део пропаганде и операције дезинформисања коју спроводи руска страна".

"Дакле, постоји јасан руски утицај у противљењу том закону, као и покушај да се покаже да закон има некакве везе са Западом", оценио је он за Глас Америке.

Проблем с руском пропагандом и дезинформацијама је што "веома паметно манипулише културолошким и етничким поделама, користе се језиком пријемчивим за одређене делове становништва", рекао је Карпентер. Руске дипломате и политичари, нставио је он, "сматрају да могу да покушају да манипулишу Српском православном црквом у Црној Гори или да је користе да остваре своје циљеве.

То не значи да је СПЦ саучесник у томе, али је Руси виде као средство за промовисање њихових интереса". "Хибридно такмичење" - како га назива Карпентер, огледа се у пропаганди, ширењу утицаја преко организација које исто размишљају, "упливу прљавог руског новца да би се остварили одређени политички циљеви, али и сајбер нападима из Русије којих у Црној Гори има више него у било којој другој држави у региону".

Али, чињеница је да Русија жели да смени актуелну власт и да на власт дођу неке више проруске опозиционе групе". Преко Црне Горе, Москва жели да ослаби и НАТО, сматра директор Пен Бајден центра. Наглашава међутим да упркос снажној пропаганди из страних земаља, слобода медија у Црној Гори мора бити заштићена по сваку цену.

"Ако Црна Гора жели да забрани 'Рађа тудеј' или 'Спутњик', то је једна ствар, али када су локални новинари мета – то је друга ствар. То је неприхватљиво и не сме се толерисати", рекао је Карпентер.

Мајкл Карпентер очекује да ће Русија и даље покушавати да шири утицај у Црној Гори преко такозване меке моћи јер она сматра да је у предности на Западном Балкану због тога што САД обраћају мање пажње на тај регион него што су чиниле раније, указао је он за Глас Америке.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер