петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мање чланице ЕУ протестују због економског национализма већих
Хроника

Мање чланице ЕУ протестују због економског национализма већих

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 25. фебруар 2009.

Мање чланице Европске Уније све више су забринуте због начина на који се доносе одлуке о економским питањима, преноси Дојче веле. Незадовољство је кулминирало након састанка одржаног 22. фебруара у Берлину, који је окупио само лидере најбогатијих држава – Француске, Британије, Шпаније, Италије, Холандије и Чешке Републике као председавајућег ЕУ. Немачка канцеларка Ангела Меркел била је домаћин овог скупа шефова држава и министара финансија у покушају да се успостави заједничка европска позиција о економским реформама до самита Групе 20 (Г20) који се одржава 2. априла у Лондону.

Међутим, како је истакао шведски министар иностраних послова Карл Билт, “шест до осам” земаља ЕУ се жалило због чињенице да су изостављене из процеса доношења одлука – укључујући Шведску, Пољску, Белгију и Луксембург. “Не разумем шта се постигло састанком у Берлину”, рекао је Билт, “Не само да се мале земље чланице ЕУ запостављају, већ и сама Европска Комисија.”

“Признајем да сам изузетно забринут због институционалног хаоса у Европској Унији”, рекао је министар иностраних послова Финске Александер Стаб у понедељак на министарском састанку у Бриселу, “Никада у историји ЕУ није било периода са толико малих фракција.”

Европска Комисија тренутно је од слабог утицаја, јер њен председник Хосе Емануел Барозо не жели да се замера великим чланицама како не би угрозио свој реизбор ове јесени.. То је довело до огромног повећања броја разних врста сусрета и састанака и формирања клика и ad-hoc договора између држава, наводи фински дневни лист Helsingin Sanomat.

Према Стабовом мишљењу, мора се реаговати на сваки знак повећања протекционизма или прављења договора између појединачних влада, јер се они доносе на штету мањих држава као што је Финска.

Како преноси ЕУ Обсервер, јавно негодовање прети да наруши и оно мало јединства у ЕУ по питању реаговања на економску кризу. Протекционизам је већ проузроковао ружну чарку између Француске и Чешке након што је Саркози изјавио да би француске фирме требало да врате своје производне погоне из Источне Европе у домовину.

Праг је сазвао хитни састанак 27 лидера земаља ЕУ у недељу, 1. марта у Бриселу, како би се расправљало о нарастајућој претњи од економског национализма. Међутим, најављени састанак већ прети да се претвори у фарсу, будући да девет земаља Средње и Источне Европе намерава да нешто раније истог дана одржи сопствени састанак на коме ће разговарати о својој бојазни да ће се богате западне земље чланице ЕУ окренути себи и спасавању сопствених економија од кризе, запоставивши мање и сиромашније земље чланице.

(Deutsche Welle, EU Observer, Helsingin Santomat)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер