петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мариника Тепић: ССП неће у владу, али подржаћемо све проевропске законе и одлуке у вези са Украјином, укључујући и санкције Русији
Хроника

Мариника Тепић: ССП неће у владу, али подржаћемо све проевропске законе и одлуке у вези са Украјином, укључујући и санкције Русији

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 13. мај 2022.

Потпредседница Странке слободе и правде Мариника Тепић изјавила је за Н1 да никада неће стати у борби против криминала и корупције, и да једва чека да се у парламенту сретне "очи у очи" са републичком јавном тужитељком Загорком Доловац, и пита је зашто прикрива "силне доказе" о бројним аферама које јој је "однела на ноге".

Тепић је у емисији Н1 Студио Ливе рекла да је нестрпљива да уђе у Скупштину Србије, како би цела земља могла да чује доказе о бројним аферама власти, а не само мали број људи на конференцијама за медије, као што је било досад.

„И једва чекам да се суочим са Загорком Доловац, да не морам да је јурим по ресторанима у Новом Саду, и да је питам зашто она прикрива све те силне доказе које сам јој на ноге однела, да ли јој неко брани да се бави својим послом“, рекла је Тепић.

Подсетила је и на аферу Телеком о којој је доказе изнео и Савет за борбу против корупције, а поменута је и у извештају Европске комисије.

Тепић је рекла и да ће ССП парламенту поднети Предлог закона о специјалном антикорупцијском тужилаштву, по угледу на Румунију, којим би било предвиђено да посебна јединица полиције буде подређена специјалном тужиоцу, а "не неком Вулину који је политичка синекура".

Нећемо у владу, али подржаћемо одлуке у вези са Украјином и ЕУ

Тепић је подвукла и да ССП са оваквом Српском напредном странком сигурно неће ући у владу, подсетивши да је њена странка једина која има одлуку Главног одбора "да се не коалира са странкама овог режима".

Но, додала је Тепић, ССП ће у парламенту сигурно подржати проевропске законе и одлуке, а гласаће и за сопствене законе које би прихватила владајућа већина, попут закона о антикорупцијском тужилаштву, алиментацијском фонду, родитељу-неговатељу итд.

Она је, гостујући на ТВ Н1, одговарајући на питање да ли би у Скупштини Србије подржала увођење санкција Русији, одговорила да ће сигурно подржати таква решења.

"Странка слободе и правде се одмах огласила, осуђујући инвазију Русије на Украјину. Упркос томе што знамо шта значи увести санкције, последице трпе обични грађани, а не политички чиниоци који управљају тим одлукама, али такође нема дилеме да Србија мора, као што је и увек била, да се окрене Западу, да се окрене правој страни", казала је Мариника Тепић.

Упитана да ли то значи и увођење санкција Русији, одговара да "у овој историјској подели нерма никакве дилеме да је то једини пут, да је то једини геополитички простор ом Србија припада, ако већ тежимо Европској унији".

"Увек ћемо гласати за праве европске законе, за право место Србије у Европи и у свету, и сигурно ће подржати таква решења", навела је потпредседница ССП.

Рекла је и да јој је "бескрајно жао" што у коалицији Уједињени за победу Србије још 24. фебруара "није било консензуса" да се заједнички осуди инвазија Русије на Украјину.

"Народна странка није хтела да се прикључи том заједничком саопштену, па смо ми појединачно реаговали", навела је Тепић.

Изборили смо се за нове изборе у Београду

Тепић је рекла и да је убеђена да је ССП успела да се избори за нове изборе у Београду, и да је то што ће, након потврде изборних резултата, СНС и СПС конституисати нову власт, само процедурална ствар, јер таква већина неће имати легитимитет.

Поновила је и да се председник ССП-а Драган Ђилас састао са председником Александром Вучићем управо како би одбранио изборну вољу грађана Београда, где је 70.000 људи више гласало за странке које досад нису чиниле већину у градској власти.

Рекла је и да је важно да по конституисању градске власти, странке које су ушле у локални парламент, направе "ходограм" потеза до одржавања нових избора.

Нова градска власт би, како је објаснила, два до три месеца уочи термина одржавања нових избора требало да поднесе оставку како би се формирао привремени орган са представницима власти и опозиције, који би припремио нове изборе.

Тепић је рекла и да ће бити кључно изборити се за боље изборне услове: да Градска изборна комисија не буде више политизоваа, да се пречешљају бирачки спискови, провере "фантомски" бирачи и да се отворе медији.

То, како је нагласила, не значи само да се прорежимски медији отворе за опозицију, већ би било добро и да нека професионална телевизија, попут ТВ Н1, добије националну фреквенцију.

(Н1, Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер