Хроника

Мартин Жак: Криза је на Западу, не у Кини, САД морају да се помире са чињеницом да ће можда морати да деле глобалну лидерску позицију

Штампа
недеља, 20. октобар 2019.

 Кинески успон је једна од најневероватнијих прича у историји, каже за ДW британски аутор Мартин Жак који је пре десет година предвидео раст Кине. Он тврди да Запад и даље не разуме шта се дешава и тако штети себи.

Мартин Жак је пре десет година многима деловао као ексцентрик гладан пажње. Овај британски новинар и научник је бестселером „Кад Кина буде владала светом“ још 2009. предвидео успон Кине, тврдећи да ће та земља до 2027. године бити већа економија од Сједињених Држава.

Књига је продата у 400.000 примерака, али многи нису били уверени Жаковом аргументацијом. Писао је да је кинески систем управљања, где се одлуке доносе у врху и спроводе без демократских процедура, заправо супериоран у односу на западне либералне демократије.

Жак који ради при универзитету Кембриџ је тада ишао против струје. Писао је да се Кина неће, како многи мисле, угледати на Запад већ ће покушати да обликује свет по својим потребама.

„У Пекингу влада самопоуздање“

„Судбина кинеске економије везана је за судбину глобалне економије“, каже Жак на почетку разговора за ДW, упитан за чињеницу да је прошле године кинески раст износио 6,6 одсто што је најмање стопа још од 1990. године.

„Кинески економски раст је и даље други највећи на свету после Индије, али је Кина трипут већа економија“, додао је британски аутор.

Он не дели мишљење да је оштра политика Пекинга према Хонгконгу реакција на нешто мањи раст од оног који жели комунистичка власт. „Очигледно трговински рат са Сједињеним Државама није лак ни за Кину. Али у Пекингу влада самопоуздање. Криза је на Западу, не у Кини. Требало би са мало понизности да пратимо шта се тамо дешава. Ми смо упрскали ствар, не они.“

„САД ће бити губитник“

Као пример он је говорио о америчким покушајима да спрече кинески Хуавеј у учешћу на западним тржиштима. Та компанија је оптужена за шпијунажу, но Жак то назива реакцијом САД на јаку конкуренцију.

„Америка мора да одлучи да се отвори за кинески технолошки прогрес уместо што следи Трампов ратоборни приступ“, наводи он. „Ако наставе овако, Сједињене Државе ће на крају бити велики губитник.“

„САД морају да се помире са чињеницом да ће можда морати да деле глобалну лидерску позицију. Изгледа да им је у генима да се томе опиру. Али то је кратковидо и глупо“, закључује Жак.

Каже да Запад заостаје у схватању Кине, да је посматра као страни систем уместо као „велику цивилизацију“. „Кинеска трансформација је једна од најневероватнијих људских прича икада и што пре то схватимо, то боље. Ако не схватимо, онда пуцамо у сопствену ногу“, додаје он за ДW.

(Дојче веле)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]