среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Медлин Олбрајт представила у Бриселу препоруке за нову стратегију НАТО
Хроника

Медлин Олбрајт представила у Бриселу препоруке за нову стратегију НАТО

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 17. мај 2010.

Група стручњака које предводи бивши амерички државни секретар Медлин Олбрајт представила је у Бриселу извештај са препорукама за стратегију Алијансе у будућности, уочи самита у новембру.

Медлин Олбрајт је нагласила да очување безбедности чланица остаје приоритет НАТО-а.

"Да би се сачувала безбедност код куће, колективна одбрана мора да буде кључни задатак алијансе. Наше је чврсто уверење да се безбедност сваке савезнице не може одвојити од безбедности свих њих заједно. НАТО мора да одржи флексибилну комбинацију војних потенцијала, укључујући конвенционалну, нуклеарну и ракетну одбрану. Савез такође мора да припреми договарајуће планове и војне вежбе, како би чланице биле у стању да заштите своје границе."

Нови стратешки концепт је неопходан, да би се Алијанса суочила са изазовима као што су Авганистан, Русија и ракетна одбрана, каже BBC-јев стручњак за одбрамбена и безбедносна питања Ник Чајлдс:

"Операција у Авганистану проузроковала је јак притисак на НАТО, али је у самој Алијанси распирила тензије око питања у ком правцу у будућности треба да се усредсреди - ка далеким мисијама попут авганистанске, или ка ближим претњама. У прилагођавању након хладноратовске прошлости, НАТО је примио нове чланице из централне и источне Европе, од којих неке на безбедност гледају из другачије перспективе од традиционалних савезника, као што су Сједињене Државе и Велика Британија. Овај нови извештај требало би да понуди једну искрену процену тешкоћа са којима се суочава НАТО у свом даљем прилагођавању и доношењу одлука о томе да ли ће и како одговорити на нове изазове - попут тероризма, безбедности у сајбер простору и одбрамбене ракетне заштите. Такође, како да помири жељу за ближим односима са Русијом и заостале сумње неких нових чланица према амбицијама Москве. Извештај ће - надају се НАТО званичници - подстаћи дебату која би довела до договора око нове стратегије Алијансе на самиту у новембру."

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер