петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Метју Палмер: САД забринуте због актуелних трендова у Србији, а тиче се недавно одржаних избора, протеста и најављене истраге о финансијским трансакцијама неких новинара
Хроника

Метју Палмер: САД забринуте због актуелних трендова у Србији, а тиче се недавно одржаних избора, протеста и најављене истраге о финансијским трансакцијама неких новинара

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 06. август 2020.

 Метју Палмер, заменик помоћника државног секретара и специјални представник Стејт департмента за Западни Балкан, изјавио је да су Сједињене Државе забринуте због актуелних трендова у Србији, а тиче се недавно одржаних избора, вишедневних протеста у неколико градова, али и најављене истраге о финансијским трансакцијама неких новинара, невладиних организација и удружења грађана, коју спроводи Управа за спречавање прања новца.

"Примили смо к знању извештај Фридом хауса, по коме је Србија назадовала из категорије полуконсолидоване демократије у хибридни режим. Фридом хаус је веома цењена организација и користи доказане методе у свом раду", рекао је Палмер током разговора о приликама на Западном Балкану који је организовао Балкан инсајдер, вашингтонски портал који се бави темама у вези Балкана, а поводом извештаја "Земље у транзицији", објављеног у мају, преноси Глас Америке (VOA).

Амерички дипломата рекао је да је Србија одржала изборе који, међутим, јавности нису понудили много могућности за избор.

"Чврсто смо се залагали за то да опозиција учествује – али опозиција је тврдила да изборни услови нису довољно фер да би се тако нешто догодило. Забринути смо због тога што опозиционе политичке партије и њихови политички представници немају подједнаку могућност појављивања у медијима. Посебно се то односи на јавног емитера – Радиотелевизију Србије. Желели бисмо да се догоде промене које ће омогућити да јавност у Србији пред собом има могућност да бира између различитих опција", истакао је специјални представник Стејт департмента за Западни Балкан.

Указао је и да најављена провера финансијских трансакција дела невладиних организација и новинара неће помоћи Србији на прокламованом путу чланства у Европској унији.

"Забринути смо и због перцепције селективне примене закона чија мета су цивилно друштво и истраживачки новинари. То је нешто што само може отежати Србији да напредује на свом европском путу. Снажно подржавамо европску будућност и перспективу Србије и, на крају, њено чланство у Европској унији. Али, да би се тај циљ постигао – потребно је да се Србија квалификује за то – што подразумева спровођење демократских реформи. Надамо се да нас Београд и власти Србије посматрају као партнере у томе. Засигурно, има још много посла који је потребно урадити", навео је Метју Палмер.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер