четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милан Беко: Нисам под лупом Брисела
Хроника

Милан Беко: Нисам под лупом Брисела

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 01. јул 2011.

„Не постоји захтев Европске уније, нити фамозно писмо, којим се захтева преиспитивање приватизација у Србији, које је наводно достављено српским властима. У то сам се уверио пре неколико дана у разговору са представницима Европске комисије.” Овим речима је бизнисмен Милан Беко јуче демантовао да је најмање пет његових фирми под лупом државних органа. Беко је тиме уједно демантовао и изјаву министра Ивице Дачића, али и бројних других државних званичника који су пре више од недељу дана потврдили да је администрација ЕУ српским властима упутила писмо којим тражи да се испита да ли је у приватизацији 24 предузећа било корупције, као и да ли су оне биле у складу са законом и европским критеријумима.

Иако је писмо према сведочењу многих већ предато надлежним државним органима који се баве испитивањем тих навода, Милан Беко каже да није тачно да је Европска унија тражила да се обави ревизија приватизације по некаквом списку предузећа.

„Пошто се Бриселу верује, не желећи да идем преко српских власти, отишао сам право у Европску комисију и однео им фајл са документацијом о ’Луци Београд’. Међу предатим документима налазе се и бројне пресуде надлежних судова у корист ’Луке’, између осталих и пресуда Привредног суда у Београду из октобра прошле године у чијем се образложењу наводи да је откуп акција ’Луке’ од ’Ворлдфина’ обављен у складу са законом и да у том поступку ни држава ни мали акционари нису оштећени. Не желим да спомињем ко је од европских званичника присуствовао састанку, али они су се само погледали и рекли: ’Ко ће од нас двојице да му каже’. Затим су истакли како не захтевају преиспитивање и ревизију приватизација у Србији, нити их интересују појединачни случајеви”, препричавао је Беко детаље са поменутог састанка.

Он не пориче да је стигао неки допис из Брисела у Београд. Како каже, Европску комисију интересује само како функционише систем, а не конкретни случајеви.

„Њих занима да ли је жалба Савета за борбу против корупције, на пример, у неком случају приватизације, завршила у фиоци или је процесуирана. Практично их интересује на који начин функционишу институције у Србији”, рекао је Беко и додао да је од званичника Европске комисије чуо и да није први пут да се садржај њихових дописа интерпретира на други начин.

Међутим, координатор Владе Србије за односе са јавношћу Слободан Хомен јуче је новинарима изјавио да очекује да ће тужилаштво у наредних неколико дана урадити извештај о спорним приватизацијама.

Потврдио је да Европска унија и српско тужилаштво „комуницирају” о приватизацијама за које се сумња да је постојала корупција.

Милан Беко не мисли да је овом изјавом Хомен њега демантовао.

„Он је тиме само потврдио ово о чему ја говорим. Молим вас, како може ревизија тако озбиљних приватизација да се заврши за седам дана. Знате ли колико је то озбиљан посао да би се у тако кратком року обавио. Хомен заправо потврђује да ће Београд Бриселу послати извештај о функционисању система, а не о појединачним случајевима приватизације”, убеђен је Беко.

Он додаје и да је правно малтретиран и да је на делу „партијски пројекат замене економско-политичке елите”.

„Позадина целе приче лежи у Закону о финансирању политичких странака. Одавно не финансирам више никога и ово што се сада дешава је због ефикаснијег финансирања политичких станака. Власт покушава да инсталира своју пословну групацију која ће им пружати финансијску подршку”, рекао је Беко.

Он не верује ни да је неколико великих европских фирми, међу којима је и немачки „Вац”, због заштите власничких права, помоћ затражило куцајући на врата Европске комисије у Бриселу. Управо је то, према писању медија, био повод да званични Брисел пошаље писмо у којем инсистира да се преиспита 24 случаја приватизације, као и каква би била улога државних званичника у процесу продаје.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер