четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милан Благојевић: Случај прецртаног листића или ово друштво је пробило дно бешчашћа
Хроника

Милан Благојевић: Случај прецртаног листића или ово друштво је пробило дно бешчашћа

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 05. децембар 2022.

Читам најаве у којима се износи да ће ЦИК БиХ прогласити важећим један листић настао током гласања за избор српских делегата у Дом народа Парламентарне скупштине БиХ, које је одржано 1. децембра ове године у Народној скупштини Републике Српске. Не могу се начудити колико је ово друштво пробило дно бешчашћа, колико је духовно и душевно труло да нешто што је очигледно неважеће може прогласити важећим, поручио је у својој колумни доктор Милан Благојевић, професор Уставног права.

Колумну преносимо у цијелости:

Из тог листића, доступног на овдашњим медијима, је толико јасно да је онај ко је гласао на том листићу дијагонално прецртао, а не заокружо, назив ПДП као странке, и то га је прецртао двјема дијагоналама, како с лијева на десно тако и с десна на лијево у квадратићу у којем је уписан назив те странке

Јер, из тог листића, доступног на овдашњим медијима, је толико јасно да је онај ко је гласао на том листићу дијагонално прецртао, а не заокружо, назив ПДП као странке, и то га је прецртао двјема дијагоналама, како с лијева на десно тако и с десна на лијево у квадратићу у којем је уписан назив те странке.

Елементарна људска свијест и савјест, које су као такве преточене и у слово Изборног закона, кажу да се у том случају листић проглашава неважећим, пошто се не може неспорно утврдити изборна воља гласача. Јер, у конкретном случају на поменутом листићу гласач је јасно прецртао цијели назив странке, што је јасан знак да тиме изражава своје незадовољство према тој странци и гласа против ње, а не да гласа за њу. Није од важности која странка је прецртана, да ли је то ПДП, СНСД или нека трећа странка. Могао је то бити и СНСД, да је назив те странке био написан на листићу и да је био прецртан. Правна посљедица би и у том случају била иста, будући да је само то истинска владавина права у којој закон једнако важи за све.

Таквим гласањем бирач није исказао своју јасну вољу, јер из тога што у два наврата дијагонално прецртава цијело име странке на гласачком листићу у најмању руку није јасно да ли тиме гласа за њу или, пак, таквим прецртавањем исказује свој протест против те странке и тиме у ствари гласа против ње

У најбољем случају по оне који би да се код овог листића баве работом која је криминална, настојећи да очигледно неважећи листић прогласе важећим што је тешка злоупотреба положаја којом би се некоме противправно прибавила власт, треба имати у виду и сљедеће. Наиме, таквим гласањем бирач није исказао своју јасну вољу, јер из тога што у два наврата дијагонално прецртава цијело име странке на гласачком листићу у најмању руку није јасно да ли тиме гласа за њу или, пак, таквим прецртавањем исказује свој протест против те странке и тиме у ствари гласа против ње.

А чим постоје овакве дилеме, то је онда школски примјер ситуације коју има у виду Изборни закон БиХ када у члану 5.17. тачка 1) прописује да је гласачки листић неважећи ако је "испуњен тако да није могуће са сигурношћу утврдити којој је политичкој странци бирач дао глас". Очито је да ова законска одредба за гласачки листић, да би са сигурношћу био важећи, тражи да се на њему не прецртава име политичке странке, већ да се то име заокружи, било заокруживањем квадратића поред назива странке или заокруживањем цијелог назива странке. Међутим, када бирач не заокружи политичку странку, већ јасно у два наврата дијагонално прецрта цијели назив странке као у случају конкретног листића, онда није могуће да се са сигурношћу утврди да ли је тиме бирач гласао за странку или је, у ствари, прецртавши назив странке тиме гласао против те странке и изразио свој протест према њој.

То је ко зна који по реду доказ актуелности мисли Иве Андрића који је давно запазио и мудро рекао, као да је гледао у будућност и наше робовање самовољи ОХР-а, како: 'Дуготрајно робовање и рђава управа могу толико збунити и унаказити схватања једног народа да здрав разум и прав суд у њему отанчају и ослабе, да се потпуно извитопере'

Зато је ван памети и поштења инсистирање да се предметни листић прогласи важећим. Исто ће се моћи рећи и ако ЦИК-а БиХ одлучи да упркос свему такав гласачки листић прогласи важећим. То неће бити само озбиљна злоупотреба јавне власти, која захтијева ургентну судску заштиту, већ и ко зна који по реду доказ актуелности мисли Иве Андрића који је давно запазио и мудро рекао, као да је гледао у будућност и наше робовање самовољи ОХР-а, како: "Дуготрајно робовање и рђава управа могу толико збунити и унаказити схватања једног народа да здрав разум и прав суд у њему отанчају и ослабе, да се потпуно извитопере". На таквој подлози могу да ничу само подлаци и робови, а никако здраво друштво и правна држава.

(РТРС) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер