четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милан Думановић: Дијана Хркаловић је моћ црпела из СНС-а; она је била политички представник у полицији и то су сви знали
Хроника

Милан Думановић: Дијана Хркаловић је моћ црпела из СНС-а; она је била политички представник у полицији и то су сви знали

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 21. октобар 2021.

Када је против Дијане Хркаловић 2016. године поднета кривична пријава због трговине утицајем, тужилаштво је кривичну пријаву одбацило, а подносиоци пријаве су отпуштени и изложени кривичном прогону.

О овом случају је писало само неколико медија.

Пет година касније, Дијана Хркаловић се због сумње да је починила исто кривично дело налази у притвору, а већина медија се утркује у томе ко ће је више демонизовати.

Хапшење Дијане Хркаловић нема везе са причом да у Србији нема недодориљивих. Напротив. Да је то случај, она би још 2016. године била ухапшена

Милан Думановић, бивши полицијски службеник који је пре пет година заједно са колегом Младеном Трбовићем поднео кривичну пријаву против бивше државне секретарке ову транзицију објашњава чињеницом да је Дијана Хркаловић сву моћ црпела из Српске напредне странке.

– Она је била политички представник у полицији и то су сви у полицији знали. Њен развојни пут је био добро познат, дошла је у полицију са 26 година из Безбедносно-информативне агенције. Убрзо је постављена на позицију из које је практично руководила истрагама кривичне полиције, иако по закону за то није имала овлашћења. И сви су знали да њена моћ потиче из СНС-а, небитно да ли од Вучића, Глишића или неког трећег, наводи Думановић.

Њен пад је, додаје Думановић, настао оног тренутка када је заборавила ту чињеницу.

– Она је очигледно у једном тренутку помислила да моћ коју има у полицији потиче од ње саме, а не од странке којој припада. У том тренутку се отргла контроли. Њено хапшење нема везе са причом да у Србији нема недодориљивих. Напротив. Да је то случај, она би још 2016. године била ухапшена, истиче Думановић.

Највећи проблем, према његовим речима, представља чињеница да се одласком Дијане Хркаловић и Небојше Стефановића ништа у начину на који политика утиче на рад полиције није променило.

– Тај утицај политике на то ко ће да буде ухапшен, а ко пуштен је одувек постојао. Међутим, као и код већине других ствари, СНС је тај принцип подигао на један виши ниво у којем политика има одлучујућу улогу. Полицајци који су својевремено кршили закон по налогу Дијане Хркаловић, бивали су награђени. Они који су указивали на то, попут Младена Трбовића и мене, су санкционисани. Тај приницип је и даље на снази у полицији, каже Думановић.

Дијана Хркаловић се од петка налази у притвору. Њој је судија за претходни поступак Вишег суда у Београду првостепено одредио притвор од 30 дана како не би утицала на сведоке.

Одбрана бивше државне секретарке у току јучерашњег дана је изјавила жалбу на ову одлуку истичући да се суд приликом одлучивања није водио правничким резоновањем и Законом о кривичном поступку.

“Одлука о притвору донета је из ванпроцесних разлога, а који су јавно познати и који се свакодневно појављују у провладиним медијима”, наводи се у жалби у коју је Данас имао увид.

Како су истакли браниоци Дијане Хркаловић, према наводима кривичне пријаве која је поднета против ње, а која је сумњичи за кривично дело трговина утицајем, она се терети да је издавала незаконите налоге бившем шефу Службе за специјалне истражне методе Дејану Миленковићу Багзију, која је он после преносио полицијским инспекторима који су позвани као сведоци у овој истрази. Ова околности, према мишљењу одбране, решење о одређивању притвора чини неприхватљивим са становишта здравог разума.

“Наиме, сведоци чије је саслушање предложено нису сведоци дела Дијане Хркаловић, него сведоци дела Дејана Миленковића против кога се такође води истрага и који је, на саслушању у полицији, са браниоцем, признао ово дело”, наводи се у жалби уз констатацију да се Миленковић брани са слободе.

Браниоци подсећају на чињеницу да Хркаловић већ две године не ради у полицији, нити има икакав друштвени утицај, па је самим тим незамисливо како она може да утиче на осам активних инспектора МУП-а.

“Тражимо од ванрасправног већа да примени закон и да преиначи првостепено решење, јер су полицијски инспектори, као и осталом судије и тужиоци, школски пример лица на које окривљени не може да утиче. Не постоји ниједан случај у судској пракси од 1945. године до данас да је неки окрвиљени био у притвору да не утиче на полицијске инспекторе, који уз то, треба да сведоче о својим разговорима са трећим лицима”, стоји у жалби.

Већина провладиних медија се претходних неколико дана понаша као да је отворен конкурс ко ће да оптужи Дијану Хркаловић за теже кривично дело.

Зато није згорег подсетити да се она сумњичи да је починила кривично дело трговина утицајем, тиме што је Дејану Миленковићу, шеф Службе за специјалне истражне методе МУП-а Србије издала наређење због којег тужилаштво које је водило истрагу “убиства на шинама” није на време имало податке о телефонима.

Убиство на шинама је медијски назив за убиство из јануара 2017. године када је ватреним оружјем у центру Београда убијен Властимира Милошевића.

За убиство се првобитно сумњичио Вељко Беливук, али је касније његова улога у злочину сведена на помагача.

Због недостатка доказа, у судском поступку Беливук је ослобођен кривице.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер