четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милан Грујић: Зашто је Џозеф Штиглиц евроскептик
Хроника

Милан Грујић: Зашто је Џозеф Штиглиц евроскептик

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 08. септембар 2011.

Сад, можемо ми да кажемо да је Штиглиц под старе дане пролупао, да не зна шта говори, да су му се пред очима измешале силне бројке... Да је од тешког рада за Светску банку, ММФ, Клинтона и Обаму заборавио таблицу множења.

Можемо и даље да тврдимо да је наш пут ка Европској унији, утабан смањењем сваке потрошње, једини исправан, божански пут чији нас правац сигурно води равно у благостање...

А можемо и пажљиво да прочитамо шта је амерички нобеловац Џозеф, један од најпознатијих светских економиста, поручио Хрватској - да пре уласка у ЕУ добро израчуна да ли јој се то у овом тренутку исплати!

- Будућност уједињене Европе није нимало ведра, па би неизвесност око евра и судбина Грчке и Шпаније требало да наведу Хрватску да двапут размисли - рекао је Штиглиц.

Он је у интервјуу за загребачки „Глобус" америчку економију назвао слабом и додао да су „опорезовање богатих, прекид рата у Ираку и Авганистану, повећање запослености и наставак здравствене реформе четири мере којима се САД могу извући из кризе".

Штиглиц је навео да у ЕУ „треба стимулисати потрошњу, а не штедети, јер стезање каиша никад није дало резултате", и при том многе изненадио препоруком да из зоне евра треба да изађе Немачка јер је много јака, а не Грчка.

 „О чему то проклети брадати евроскептик прича, шта он уопште зна" - вероватно се тих дана шапутало ходницима Владе Србије и њене Народне банке. „Стимулисати потрошњу, а не штедети - глупост", цедио је кроз зубе гувернер Шошкић док му је језа драстично снижавала спољних 35. Јер он напросто зна да подизање учешћа за стамбене кредите на 20 одсто чува економски систем Србије...

Просечна јулска плата у земљама Европске уније Румунији и Бугарској износила је око 350 евра, у Србији 390. У ван-ЕУ-Хрватској била је 735, у ЕУ-Мађарској испод 600. Наше комшије Бугари и Румуни и даље живе горе од нас иако су више од пет година чланови Уније, што би ми, ако бог да, требало да постанемо 2020. Како је то могуће? Имате ли Борисе, Томиславе, Мирко, Божо, Млађане, Дејане... било какав одговор на ово питање?

Момци, мора да се ради, да се размишља, да се подрже добре идеје и запосли народ, не може се довека чекати да богати странци донесу паре. Иначе ни од ЕУ нема леба. Ко мисли да је овај текст евроскептичан, ништа није разумео.

(Прес)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер