Хроника

Милан Простран: Пољопривредницима прети банкрот уколико се хитно не нађе брзо и ефикасно решење за рад пијаца

Штампа
понедељак, 30. март 2020.

Аграрни економиста Милан Простран упозорио је да би, у случају да се не пронађе решење за рад пијаца, пољопривредници могли да банкротирају, што је апсолутно непотребно јер потрошача има.

Простран у изјави за Спутњик наводи да је затварање пијаца велики проблем који захтева брзо и ефикасно решење, како не би имао погубан утицај на пољопривреднике који су већ кренули да производе и оне чији се производи већ налазе на тржишту.

Потреба за поврћем постоји, а ускоро ће је бити и за раним воћем, истакао је Простран, који предлаже да се локалне самопураве повежу са великм тржницама, попут Велетржнице Београд, односно Кванташа, које би представљале места прикупљања свих производа.

Потребно ангажовање земљорадничких задруга у скупљању и транспорту производа до Београда, како би трошкови пољопривредника били што мањи

Пољопривредници би ту доносили своје производе, који би се одатле дистрибуирали великим трговачким ланцима и прерађивачима. Простран предлаже и ангажовање земљорадничких задруга у скупљању и транспорту производа до Београда, како би трошкови пољопривредника били што мањи.

Такав модел пословања повећао би цену производа за највише 20 одсто, због тренутне потражње и трошкова транспорта, рекао је Простран и указао да у великим трговинским ланцима сада нема квалитетног свежег воћа, због отежаног увоза.

Шах-мат за пољопривреднике

Сви се полако затварају због тренутне ситуације и бране своје произвођаче, нарочито Француска, која је највећи произвођач хране у Европској унији са учешћем од 20 одсто.

"Ово је прилика да покажемо бољи однос према домаћем произвођачу", уверен је Простран.

Простран страхује да ће и остали српски градови следити пример Београда и затворити пијаце, што би био шах-мат за пољопривреднике, а празник за увознике, ако се за дистрибуирање производа не нађе одговарајуће решење.

(Н1) 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]