четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милан Жегарац: Прошле године у Србији од малигних болести оболело 42.000 људи, најчешћи карцином плућа
Хроника

Милан Жегарац: Прошле године у Србији од малигних болести оболело 42.000 људи, најчешћи карцином плућа

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 22. јануар 2023.

После болести срца и крвних судова, грађани Србије најчешће оболевају и умиру од малигних болести. Највише су то рак плућа, дојке, дебелог црева, грлића материце и простате. Директор Института за онкологију и радиологију Србије Милан Жегарац каже за РТС да сви морамо да кренемо од себе у превенцији, као и да су две трећине фактора који изазивају карциноме фактори на које можемо да утичемо.

Статистика је упозоравајућа у Србији. Прошле године је преко 42.000 људи оболело од малигних болести, док је око 20.000 новодијагностификованих пацијената.

"Најчешће је карцином плућа, отприлике око 7.000 оболелих, затим карцином дојке око 4.600, карцином дебелог црева преко 4.000 оболелих", наводи Жегарац.

Истиче да статистички гледано свака осма жена током живота добије карцином дојке.

"Са друге стране, живот је продужен, тако да имамо већи број онколошких пацијената. То је један од фактора исто који утиче", додаје доктор.

Указује да се на Институту за онкологију и радиологију Србије годишње лечи око 12.000 пацијената, од чега је 6.000 новооткривених малигних пацијената.

"Прошле године ми смо имали око 4.500 операција, озрачили смо преко 4.000 пацијената, код нас се дневно зрачи у просеку 350 пацијената, а хемиотерапију дневно прими око 150 пацијената, на годишњем нивоу преко 35.000 хемиотерапија је примењено", истиче Жегарац.

Наводи да је управо примена хемиотерапија "уско грло" на Институту, као и да на томе мора у будућности да се ради.

Указује да је прошле године око седамдесеторо деце лечено на Институту за онкологију и радиологију Србије.

"Морамо проширити дневну болницу. Управо смо добили два нова апарата за зрачење, тако да ћемо укупно имати осам. Они су већ пуштени у рад и ускоро очекујемо први пацијенти да буду озрачени. На тим апаратима се планира и зрачење деце", истиче Жегарац.

Указао је да су биле велике гужве на конзилијумима, као и да су увели нова три термина.

"Имамо листе заказивања, велики број пацијената и трудимо се да сви добију третман у предвиђеном року, али велики је напор", указује Жегарац.

Истиче да сви морамо да кренемо од себе у превенцији.

"Две трећине фактора који изазивају карциноме су фактори на које можемо да утичемо. Превасходно пушење, као број један, затим телесна тежина, бављење физичким активностима, алкохолизам који се врло често сада на свим скуповима спомиње као врло важан фактор за настанак карцинома", каже Жегарац.

Указује да је скрининг најважнија ствар.

"Нама је најважније када нађемо карцином у претклиничкој фази, у тој фази када га откријемо малтене је излечив и то је оно на чему морамо да радимо", закључује Жегарац.

(РТС) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер