петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мило Ђукановић: Разговори су једини пут да се спусте безразложно подигнуте тензије у земљи; Доносимо један закон који је примерен Црној Гори и њеној проевропској аспирацији - СПЦ има погрешну перцепцију тог закона
Хроника

Мило Ђукановић: Разговори су једини пут да се спусте безразложно подигнуте тензије у земљи; Доносимо један закон који је примерен Црној Гори и њеној проевропској аспирацији - СПЦ има погрешну перцепцију тог закона

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 15. фебруар 2020.

Без дијалога се не може ријешити било који неспоразум око питања о којем постоје опречни ставови. Зато је, како поручује предсједник Мило Ђукановић, јучерашњи разговор премијера Душка Марковића и представника Митрополије црногорско приморске, који је плод заједничке инцијативе из врха државне политике Црне Горе, једини начин да се превазиђу неспоразуми. Спремност да се разговара значи спремност да се чују аргументи који би показали да су нека полазишта погрешна, будући да су мишљења државе и СПЦ о Закону о слободи вјероисповијести опречна.

Ђукановић је у Минхену, одговарајући на питања новинара саопштио да је разговарао са премијером Душком Марковићем у вези састанком представника Владе Црне Горе и Епископског савјета СПЦ у ЦГ.  Ђукановић је истакао да је то плод заједничке иницијативе из врха државне политике Црне Горе.

"Дакле, ово није ништа сензационално и ново. Ка што сви јако добро знамо, представници државних органа су у континуитету разговарали са представницима СПЦ поводом доношења закона, укључујући, и на дан доношења закона. Тачно је, ово је први разговор на том нивоу, након што је закон донешен. Црна Гора је већ дуже времена препозната као стабилна адреса на Западном Балкану, али не само то, него и држава у којој се догађа веома динамичан економски живот, у којој се догађају веома вриједне инвестиције. Наш интерес је да такав утисак и такву перцепцију Црне Горе сачувамо и да подстакнемо наше иностране партнере да наставе са својим улагањима како би кроз реализацију заједничких пројеката доприносили развојним  циљевима које имамо", навео је Ђукановић.

Ђукановић је истакао да је искуство показало да се без разговора не можете доћи до рјешења о питању око којег постоје разлике.

"Регистровали сте из свих досадашњих извјештаја да се око ових питања веома озбиљно разликујемо. Дакле, држава сматра да доноси један закон који је неопходан правном систему Црне Горе, да доноси закон који је подразумијевао један дуги инклузивни процес, доноси такође закон који је прошао процедуру усаглашавања са највишим експертским правним адресама у Европи, закон који је либералнији од закона у другим државама у нашем региону.

Дакле, мислимо да доносимо један закон који је примјерен Црној Гори и њеној демократској и проевропској аспирацији. СПЦ има другачију перцепцију тог закона, ми мислимо да је ријеч о озбиљном неразумијевању. Као последица тог неразумијевања  подигнуте су тензије у црногорском друштву. Зато сам казао да су безразложно подигнуте јер мислим да је перцепција на другој страни погрешна, и да је заиста потпуно безразложно створен утисак да ће неко некоме да отима имовину мимо онога што је један потпуно правно и демократски утемељен процес преиспитивања имовинских односа како бисмо и на тај начин допринијели бољој владавини права у нашем друштву", истакао је предсједник Црне Горе.

Он истиче да нема никакве опасности од било каквог неправног, неуставног, као што се жели сугерисати, антицрквеног рјешења, нема ништа од тога.

"Супротно, на овој страни гдје станује, да кажем, државна политика, постоји апсолутна спремност да се кроз један дуги, детаљни, систематични, отворени дијалог дође до објашњења о свим питањима како бисмо заиста сви дошли до закључка да имамо једно рјешење које не поврјеђује ничија права, напротив, које учвршћује темеље правне државе Црне Горе", истакао је Ђукановић.

Упитан да ли је спреман на било какве уступке, каже да спремност на разговор значи спремност да се чују аргументи друге стране.

"Што се тиче уступака, нема потребе да разговарамо у начелу. Спремност да разговарамо значи спремност да чујемо аргументе друге стране. Дакле, кад год бисмо чули добар аргумент који би нам показао да су нека од наших полазишта погрешна, па нема никакве сумње да бисмо сваки такав аргумент прихватили и да бисмо ишли ка ономе што би могао бити добро заједничко рјешење. Ми пристајемо на разговор зато да би заиста мотивисали другу страну да нам саопшти своје аргументе. Мислим да до сада нијесмо чули довољно таквих аргумената, што не значи да се они не могу појавити у наставку дијалога и због тога смо, рекао бих тако, спремни да разговарамо јер ријеч је заиста о озбиљним унутрашњим питањима, о унутрашњополитичким питањима, и наравно да су представници државне политике спремни да чују све аргументе било ког субјекта унутрашње сцене Црне Горе", закључио је Ђукановић.

(РТЦГ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер