Хроника

Милорад Додик: БиХ нема будућност, бошњачки политичари генеришу кризу

Штампа
петак, 10. јул 2020.

Српски члан Председништва БиХ и лидер Савеза независних социјалдемократа Милорад Додик изјавио је да Босна и Херцеговина нема будућност, јер представници бошњачког народа упорно генеришу кризу на нивоу заједничких институција.

Он је оценио да Бошњаци "имају навику све да оспоравају, а посебно именовања кадрова".

"Разочарани смо чињеницом да није испоштован договор постигнут у Источном Сарајеву. Верујемо да ћемо то успети да завршимо у наредној седмици", рекао је Додик новинарима после седнице Извршног комитета СНСД.

Према његовим речима, због непоштовања договора, чак и оних који су постигнути уз посредовање међународних фактора, он је упозорио да је политичка ситуација на нивоу БиХ тешка и сложена, те да питање именовања није занемарљиво с обзиром на то да се политика и своди на то ко ће је спроводити.

"Ако РС има право да има директора Агенције за истраге и заштиту (СИПА) и Регулаторне агенције за комуникације БиХ (РАК), ако је чињеница да је претходном руководству прошао мандат и да се ништа не крши мимо закона, да након годину дана истека мандата немамо постављене Србе на тим местима, то је питање од националног интереса, не само политичко", навео је Додик.

Наводећи да СНСД није оспоравао никаква именовања, он је најавио да би у оваквој ситуацији његова странка могла да почне условљавати именовањем Селме Цикотића, кадра СДА, на место министра безбедности БиХ.

Додик је поновио да се је прошло пола изборног мандата, а да се на нивоу БиХ није макло даље од именовања Савета министра БиХ.

"Нису урађене мере које су корисне за Републику Српску. Ми у БиХ не успевамо да добијемо мере које би могле помоћи у овим тешким приликама Републици Српској", оценио је лидер СНСД.

Он је навео да Извршни комитет СНСД не прихвата да се сегментирано решавају проблеми на нивоу БиХ, посредством измена и допуна закона о Високом и судском тужилачком савету (ВСТС), о јавним набавкама и о сукобу интереса.

Он је навео да БиХ нема уставне надлежности за ове сегменте, а посебно не о ВСТС, јер је правосуђе дефинисано као искључива надлежност ентитета.

"Нема ниједне надлежности у Уставу БиХ предвиђене за БиХ, када је у питању правосуђе. Кретаћемо се у оквиру таквих опредјељења поштујући изричито Устав и Дејтонски мировни споразум", рекао је Додик.

Он је закључио да је Извршни комитет СНСД констатовао да су институције Републике Српске стабилне и да извршавају законом предвиђене обавезе.

Сложена, али одржива економска ситуација у РС

Додик је рекао да је БДП у Републици Српској од 1. јануара до 30. јуна пао за 3,3 одсто и поручио да је економска ситуација, иако сложена, одржива, као и да су мере које је Влада раније предузела дале резултате.

Додик је навео да Република Српска, путем креирања одређених линија, као што је био случај са Компензационим фондом и Гарантним фондом, мора наставити да обезбеђује средства како би помогла одређене секторе привреде.

Истакао је да су посебно угрожени угоститељство и прерађивачка индустрија, додавши да је потребно кроз буџет решавати и горуће проблеме тих сектора делатности.

"Неће бити могуће покрити све губитке, али морамо допринети да се одрже радна места“, истакао је он, додавши да је у протеклим месецима због пандемије коронавируса у Српској без посла остало око четири хиљаде радника.

(Бета) 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]