петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: БиХ нема високог представника, Шмит се лажно представља; Немам обавезу да будем у Председништву и да се њим састанем
Хроника

Милорад Додик: БиХ нема високог представника, Шмит се лажно представља; Немам обавезу да будем у Председништву и да се њим састанем

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 03. август 2021.

Српски члан Председништва БиХ Милорад Додик изјавио је за РТРС да БиХ нема високог представника и да се Кристијан Шмит лажно представља, због чега није ни присуствовао данашњем састанку с њим у Сарајеву.

Милорад Додик каже да је Шмит неизабрани странац који се лажно представља да је високи представник без мандата страна потписница Анекса 10 који уводи високог представника кроз дејтонски систем у БиХ.

Подсетио је да високог представника нема у општим одредбама Дејтонског споразума нити у Уставу БиХ, односно Анексу 4, нити у било којем другом анексу.

Кристијан Шмит састао се у Сарајеву с председавајућим Председништва БиХ Жељком Комшићем и бошњачким чланом Шефиком Џаферовићем, након чега је поручио да ће искористити сву снагу да земљу повуче ка Европској унији, а пре тога да створи дијалог и нормално окружење у БиХ.

Додик каже да нема обавезу да буде у Председништву БиХ и да се састане са Шмитом.

"Ми хоћемо да се он идентификује, онда ћемо моћи да кажемо "е сад можемо или не можемо разговарати с тобом у некој форми, ето ти си изасланик САД и Њемачке, напишите да јесте тако, али ниси високи представник" рекао је Додик у интервјуу за РТРС.

Додик оцењује да је Шмит нелегитимно изабран за високог представника како би у БиХ створио што гору ситуацију и да би људи наставили да напуштају ове просторе.

"Његова прича је да је дошао да заустави одлазак људи. Па он је и постављен да би људи одлазили. Вама требају људи и хоћете да направите овдје што гору ситуацију - зато и намећете законе - да би била што гора ситуација и охрабрили се људи да одлазе у Њемачку и тамо буду мануелна радна снага", рекао је Додик.

Додик истиче да Република Српска својим потезима ништа не опструише, јер њени политички представници нису изашли из органа БиХ, већ су навели да неће одлучивати у органима БиХ.

Он каже да се проблематизује Република Српска и поред чињенице да Федерација БиХ нема изабрану Владу три године и да у том ентитету не може ништа да функционише без посредовања међународне заједнице.

Додик је истакао да је реаговање Руске амбасаде у БиХ на наметање измена Кривичног закона БиХ уследило јер је Русија видела јасну одлучност Републике Српске у погледу отпора наметнутом решењу.

"Не водимо дијалог са Русима на ту тему. Када се сретнемо то само констатујемо. Русија упорно настоји да заштити међународно право", рекао је Додик.

Каже да је наметање Закона проузроковало озбиљну политичку кризу у БиХ.

Додаје да се о садржини закона може причати, али да је чињеница да је неко наметнуо закон, а да на то нема право и да један део БиХ сматра да је то у реду.

"Ми у Републици Српској сматрамо да то није у реду и не желимо то да подржимо", поручио је Додик.

(РТРС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер