субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Моја политика није авантуристичка и непромишљена
Хроника

Милорад Додик: Моја политика није авантуристичка и непромишљена

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 02. август 2010.

БАЊАЛУКА, - Предсједник Владе РС Милорад Додик изјавио је да је политика коју води озбиљна, да никада није била авантуристичка и непромишљена, без обзира на то што су је неки покушали тако окарактерисати.

"РС ће поштовати Дејтон док свима не буде потпуно јасно да су га неки довољно разградили, да он више нема смисла, након чега ћемо одлучити о свом статусу", рекао је премијер РС у интервјуу Срни.

РС ће, објаснио је Додик, одлучивати о свом статусу, јер је унијела свој субјективитет у Дејтонски мировни споразум, и то у складу са међународним правом, па и са мишљењем Суда у Хагу у вези с Косовом, као и на једном општем референдуму, гдје би народ који овдје живи одлучивао о својој судбини.

Додик сматра да је БиХ неодржива земља, да има једину шансу на изворним принципима Дејтонског мировног споразума и да ће, ако се не врати на изворни Дејтон, доћи у проблеме функционисања, што ће подразумијевати да се за њу траже нова рјешења.

"РС је прихватила да остане у БиХ, али у изворној дејтонској БиХ која има три министарства и девет надлежности. БиХ мимо Дејтона ће подразумијевати да се за њу траже нова рјешења, а та нова рјешења тада неће тражити људи са стране, него људи који у њој живе", рекао је Додик.

Умјесто да промовише слово Дејтона као доказ јединог могућег модела за БиХ, Додик је казао да се међународна заједница опредијелила да промовише "дух Дејтона", који је довео до његовог разграђивања. То је, према његовим ријечима, охрабрило Бошњаке у БиХ да траже више, а Хрвате довео у стање депресије и резигнације.

"Нас из РС су у кључном моменту навели да се окренемо изворном слову Дејтона, а не да подржавамо нечије жеље и очекивања само зато што тај неко сједи у Бриселу. Шта има везе што сједи у Бриселу, има људи који сједе на многим мјестима у свијету", казао је Додик.

Предсједник Владе РС рекао је да је његова политика препознатљива и да се сигурно неће мијењати, а да ће он остати досљедан у очувању уставног положаја РС, њеног јачања у економском, социјалном и политичком смислу као и провођењу Дејтонског споразума на изворним принципима, онако како у њему пише, а не онако како неко жели да га тумачи.

"Кључно је и даље проводити овакву политику, како би РС сачувала дигнитет у будућности. РС је у БиХ зато што смо потписали Дејтонски споразум који подржавамо, али не желимо да испадне да смо ми задњи браниоци Дејтонског споразума", став је Додика.

Он је истакао да је концепт странаца такав да се "сви праве да БиХ није изведена, него да је стварна".

Међутим, појаснио је Додик, проблем јесте управо у томе да она није стварна већ имагинарна држава, сурогат који живи зато што то други хоће, а не народи који у њој живе.

"Нису ни Бошњаци задовољни овом БиХ, они би најрадије живјели у БиХ у којој нема других, али би узели све па и оно што је РС. Хрвати би најрадије направили неки свој ентитет и окренули се себи. Када одете у Широки Бријег тамо нема БиХ, тамо је Хрватска. Хрвати живе свој ентитет у менталитету, понашању, застави, валути, говору", рекао је Додик.

Говорећи о могућем референдуму у РС, Додик је казао да се овдје велике теме увијек покушавају реализовати брзо, а да то "не иде баш тако".

"Када смо 2006. године говорили о референдуму, онда смо сматрали да треба да за то створимо претпоставке. Да бисте то урадили, морате имати минималне услове који подразумијевају обезбјеђење његовог легитимитета, а ми смо то учинили доношењем закона", рекао је Додик.

Он је нагласио да је ова власт обезбиједила да РС може провести референдум за било које питање за које сматра да је важно за РС, а то подразумијева и питање о њеном статусу.

"Ући у тај процес сада је, у најмању руку, проблематично, јер нам је намјера да се покушамо вратити изворном Дејтону. С друге стране, био би потпуни авантуризам да сада уђемо у ту причу, а да нас, рецимо, Србија у томе не подржи. Она не може то да учини, јер брани свој територијални интегритет када је ријеч о Косову", казао је Додик.

Он је објаснио да се не може провести референдум, а онда се борити за њихов легитимите: "Морамо створити услове да је легитимно то да учинимо".

Додик је упитао зашто тема разговора у БиХ не би био и мирни разлаз, додавши да нико не би правио берлински зид, али да би сви били на своме и да би се на тај начин више уважавалии.

 "Било би најбоље да се у БиХ изгради довољно свијести о мирном разлазу, а не да се води политика сталног оспоравања, коју Сарајево непрестано афирмише", напоменуо је Додик.

"Странци су стално нешто љути зато што ми нећемо да обучемо луђачку кошуљу која се зове БиХ и да кажемо како је овдје милина... То је као у оном вицу када је Мујо дошао да полаже испит из социјализма и рекао да је социјализам брод који плови океаном, а када су олује и невријеме, он се љуља лијево и десно, а нама унутра мука. Тако је и са БиХ", сматра Додик.

Он је рекао да странци желе да остану и БиХ и обликују њену политику, како би, прије свега, остварили властите интересе. Један од примјера је и бивши високи представник за БиХ Педи Ешдаун, који је зарадио неколико милиона евра, као и његов насљедник Кристијан Шварц Шилинг који ''има неке приватне факултете са Ејупом Ганићем".

"Тако је Ешдаун купио кућу за мале, а продао је за велике паре. Она је, осим тога, била нелегална и није имала грађевинску дозволу. То је класична прича о дилу у смислу - ево теби купи јефтино, продаћеш скупо, али ради за мене. Сад би ја требао да се забринем шта странци мисле. Баш ме брига шта мисле", поручио је Додик.

Он је додао да Европа треба да остане неки циљ које се тежи, али да се не мора бити до те мјере посвећен да се занемаре своји интреси.

"То нису урадили ни Нијемци, ни Французи, па ни Италијани, Бугари, Румуни као ни мале нације какви су кипарски Грци или Летонци, Литванци и многи други, који нису изгубили свој субјективитет, па су опет у Европи", навео је Додик.

Он је појаснио да политика дистанце значи чувати се од настојања да се БиХ централизује, хомогенизује у смислу да Сарајево преузме све политичке ингеренције.

"РС мора бити свјесна својих овлашћења и надлежности и на тај начин се и понашати. Не може парламент БиХ разматрати ниједно законодавно питање и регулисати неку област законом ако то није изворна надлежност БиХ. Ако је надлежност изван тога, онда мора постојати споразум страна, а једна од страна смо ми", рекао је Додик.

Коментаришући наводе Хариса Силајџића да је Србија била агресор у БиХ, Додик је казао да Силајџић овакав став није изнио први пут и да не треба очекивати да га он промијени.

"Србија сигурно није агресор. Давно је међународна комисија, формирана за бившу Југославију утврдила да је овдје, несумњиво, био грађански рат. Осим тога, у Дејтонском споразуму је наведено да се у БиХ десио трагични сукоб у региону", подсјетио је Додик.

Он је додао да Бошњаци понављају своју причу и своју истину коју би други у БиХ требали да прихвате, а која би у најкраћем подразумијевала да је Србија агресор, да су Срби у БиХ геноцидни и да због тога треба да се прекомпонује политичка структура у БиХ.

"То је матрица на којој они покушавају да држе пажњу и да направе промјену односа у БиХ што ће се тешко реализовати, јер је препознато с наше стране", поручио је Додик.

Додик је додао да ништа бољи од Силајџића није ни Златко Лагумџија, као ни други бошњачки политичари који виђења догађаја у БиХ формулишу по "сарајевским сећијама".

Говорећи о ставовима судова о Ејупу Ганићу и Косову, али и другим политичким одлукама међународних судова, Додик је рекао да "одређене међународне снаге још увијек обезбјеђују да се негативно третира било који спор у којој је једна од страна српска". Он је оцијенио да ће се у таквим споровима увијек пресуђивати на терет Срба и тако покушати да се одржи стереотип о томе да су они за све криви.

"Свјесни смо да су многи директно подржавали Бошњаке у рату, а данас кроз неке судове одлучују шта се у њему дешавало. Наравно да то неће објективно радити, јер би онда морали да одговарају зашто су подржавали злочин. Очигледно је да су судске одлуке политички мотивисане, па су тако биле кључне и за доношење одлуке Суда у Лондону, који је ушао у одлучивање о томе да ли је правни систем једне суверене државе, чланице УН, политички мотивисан или не", рекао је Додик.

Он је оцијенио да то говори о препотентности Британаца који мисле да су "Богом дани да сваког живог квалификују", а да се њима не смије ништа рећи, само да се не би наљутили.

На питање да ли је и ко од међународних представника у посљедње вријеме дошао са одређеним захтјевима и уцјенама, као што је то често био случај раније, Додик је казао да су му недавно "неки важни странци рекли да неће дозволити да СДС уђе у власт, зато што је додијелио нека признања која није требао додијелити".

На питање ко су ти странци, Додик је одговорио "најмоћнији, а зна се ко су они".

"Дошли су да ме упозоре да се случајно не деси да људи из СДС-а буду у власти. Питао сам их зашто то мени говоре, када су тамо с њима сједили, и рекао да ћу ја о томе одлучити, а не они. Рекао сам и да ће СНСД наставити да гради коалициони капацитет са ДНС-ом и СП-ом, а они некада наставе да граде свој са СДС-ом, ПДП-ом, радикалима, неком новом социјалистичком партијом, Драганом Чавићем и не знам ни ја све с ким, које су хтјели да обједине почетком године и тако направе атмосферу за промјене у РС", рекао је Додик.

На оптужбе опозиције да је у други план ставио институције предсједника РС и Народну скупштину, те да се у РС без његовог знања не може ништа организовати, Додик је рекао да никада у свом раду од никога није тражио да поштује његово мишљење те да ће за све што је чинио, и што ће чинити убудуће, консултовати најближе сараднике, органе партије, Народне скупштине РС, Владе...

"Потребно је да друштво има опозицију, али је исто тако потребно да она не буде препотентна и да схвати да је мањинска", напоменуо је Додик.

Он је рекао да вјерује да је добро оно што је са сарадницима радио и да многи људи то препознају, због чега очекује велику побједу и више од 60 одсто гласова грађана на изборима.

"Ја сам се кандидовао да побиједим, а не да изгубим! Мислим да је многим људима у РС јасно да је политика коју смо водили дала резултате. Немамо право да будемо неопрезни, авантуристи, али имамо право да бранимо своје виталне интересе, а то и чинимо", нагласио је Додик.

Лидер СНСД-а очекује да ће бар половина гласача СДС-а гласати за њега, јер су му, како је казао, многи људи рекли да су из СДС-а, али да ће гласати за њега јер је прави избор за предсједника РС.

"Имам увјерење да ће тако бити, али, видјећемо. Имам 60 одсто сигурних и када би било још њихових пола, то је око 68 одсто, јер ће они добили петнаестак процената", израчунао је Додик.

Додик је казао да је политика изопштавања и негативног третирања РС прошлост, што показује и долазак бројних званичника у Бањалуку.

"У Бањалуци су били предсједници Србије, Хрватске, Црне Горе, премијери Македоније, Словеније, Србије, министар спољних послова Бугарске и многи други који су дали значај чињеници да регионална стабилност незамјењива, и да ми водимо такву политикуу. То је на неки начин признање да је РС незаобилазан регионални фактор", рекао је Додик.

Он је напоменуо да нико не спори формалност која се зове БиХ, али да се суштински односи и суштинске политике и у таквој формалној БиХ, осим у Сарајеву, воде и у Бањалуци.

"Зато је јасна порука доласка многих, који су годинама уназад заобилазили Бањалуку. Није се могло десити у периоду од 2000. до 2005. године да дође један министар спољних послова у Бањалуку. То се посљедње вријеме дешава све чешће и чешће", додао је Додик.

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер