среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Нећемо прихватити интервенције високог представника
Хроника

Милорад Додик: Нећемо прихватити интервенције високог представника

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 31. мај 2009.

Премијер Републике Српске Милорад Додик сматра да у закључцима Скупштине РС о ефектима преношења надлежности на БиХ нема ниједног антидејтонског става и да се не може очекивати да их парламент промени, те поручује да је за РС примена бонских овлашћења потпуно неприхватљива.

Додик је у интервјуу Срни оценио да се "покушава наметнути атмосфера поновног повратка бонских овлашћења од стране ОХР-а" и навео да ће, у том погледу, уколико неко буде посегнуо за тим, РС "одлучити на који начин ће реаговати".

Наиме, високи представник у Босни и Херцеговини Валентин Инцко затражио је од Скупштине РС да до 11. јуна поништи закључке којима је затражила ревизију надлежности пренетих са ентитета на Босну и Херцеговину.

Пре само две недеље, Скупштина у Бањалуци је усвојила те закључке и предложила да се Републици Српској надлежности врате, али и покретање спорова пред домаћим и страним судовима. Посланици су се сложили да се преиспита 68 пренесених надлежности са РС на ниво БиХ.

Међутим, Инцко од њих захтева да поново гласају - али већина сада треба да притисне тастер којим би поништила закључке које су раније подржали.

Додик је рекао да и иза овог захтева стоји група из ОХР-а, која долази, пре свега, из сарајевског локалног амбијента.

Премијер РС је навео да ће Скупштина одлучити да ли да стави на дневни ред тај захтев или да позове Инцка да објасни своје ставове и напоменуо да је парламент највише демократско и политичко тело и да је "веома непристојно на тај начин доводити га у позицију да мења став".

Говорећи о иступању високог представника Валентина Инцка пред Саветом безбедности УН, Додик је нагласио да се поново износе ствари које су тенденциозне и уперене против РС, без обзира што је она сасвим стабилна, док у Федерацији БиХ трају проблеми са Владом, прети економски суноврат и политичке институције не функционишу.

"РС остаје и даље стабилна. РС има своју јасну политику и од те политике сигурно неће одустати. Очигледно је да и ОХР и неке структуре унутар њега имају јасну политику и покушавају да је наметну осталима у међународној заједници. Мислим да је господин Инцко ту сасвим нови и да није био у прилици да за извјештајни период да много детаља", навео је Додик.

Премијер РС сматра да се овај непринципијелни приступ прави пред месец у ком ће се поново одлучивати хоће ли бити ОХР-а у БиХ и подсећа да су и у фебруару и марту дизане тензије пред седницу Савета за провођење мира.

Додик сматра да се сада поново покушавају подићи тензије да би се створили услови да поново неко каже да ОХР мора остати.

Оцењујући да је РС сметња многима, поготово из ОХР-а, Додик је поручио да политика коју води Влада РС неће бити измењена нити ће бити прихваћене било какаве интервенције ОХР-а у погледу промена било којих људи или било чега другог.

"Ми се понашамо у складу са Дејтоном и нико нам још није показао податке који би говорили супротно", рекао је Додик.

"Што се тиче притисака на мене, они су очигледни. Врше се, како то званично кажу, из предострожности, значи истрага још није ни покренута, а о томе бруји сва штампа. То нема нигде, ни у једној земљи", сматра премијер РС.

"Ради се о томе да им је потребна основа за спекулације, које праве готово годину дана, а никаквих помака нема", рекао је Додик.

Председник Владе РС сматра да су тужилаштво и суд политички мотивисани и да су то институције без легитимитета.

"У њима седе странци који нису држављани БиХ и нису одговорни било коме у БиХ. Према томе, они су ту ради политичке егзекуције, што су и показали у прошлости", рекао је премијер РС.

Додик, који је и лидер СНСД-а, потврдио је да ће 14. јуна у Бањалуци састати са председником ХДЗ-а БиХ Драганом Човићем и лидером СДА Сулејманом Тихићем.

"Прудски процес је доживео нови ударац, чак и од неких кругова из међународне заједнице, али је очигледно да је само тај разговор довео до неког договора", навео је Додик.

Премијер је поручио да "не треба сумњати у то да ће власти РС наставити своју јасну позицију око Устава.

"Али, не може се ни на дневни ред ставити питање ентитетског гласања, јер је то нешто што би затворило сваку могућност разговора", поручио је Додик.

Додик је рекао да СНСД јединствено функционише те да има јасно утврђену политику за РС у вези са односима у БиХ и да је неће мењати.

Додик верује да ће садашња политика довести СНСД до апсолутне победе и на следећим изборима, на шта указује, како је навео, и сама опозиција која покреће приче о уједињењу како би бар покушала да то спречи.

Додик је, и поред разлика, позвао друге странке да се ставе "изнад партијских и личних комбинације, које очигледно доминирају, пре свега, у ПДП-у, и да се припреме за одбрану онога што је свима важно - позиције РС".

"Али, ако то не буде с њихове стране урађено, СНСД са својим коалиционим партнерима има капацитет да то уради и не треба сумњати да ћемо то учинити", закључио је Додик у интервјуу Срни.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер