субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милутин Мркоњић: И Кинези би могли да граде Коридор 11
Хроника

Милутин Мркоњић: И Кинези би могли да граде Коридор 11

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 01. фебруар 2011.

БЕОГРАД/ПОДГОРИЦА - Министар за инфраструктуру Милутин Мркоњић најавио је данас могућност да се у изградњу аутопута од Београда ка Црној Гори укључе кинески инвеститори, који преговарају са Црном Гором о условима градње аутопута од Бара до Бољара.

Мркоњић је рекао за Тањуг да се преговара са Турцима о њиховом учешћу у градњи аутопута од Београда до Бољара, на српско-црногорској граници и "да би свакако било простора за разматрање и евентуалне кинеске понуде".

"Ако Кинези препознају интерес да граде комплетан аутопут Бар-Београд, не видим зашто им то не би омогућили. Ако би њихова понуда била нижа од турске, оберучке би је прихватили", рекао је Мркоњић додајући да је опредељење Србије да гради аутопут до Бољара "не по сваку цену већ по најповољнијим условима."

Мркоњић је, међутим, нагласио да би он највише волео да тај аутопут ипак граде наша предузећа специјализована за такву врсту радова.

Министарка за Национални инвестициони план Верица Калановић је раније изјавила да су представници кинеске делегације, која је лани боравила у Београду због договора око реализације изградње београдског моста од Земуна до Борче, што је први велики инфраструктурни пројекат према међудржавном споразуму Србије и Кине, показали интересовање за градњу аутопута Београд-Јужни Јадран.

"Поставили су питање изградње аутопута од Пожеге према Јужном Јадрану, али су исказали заинтересованост и за обилазницу око Београда, од Бубањ потока према Панчеву, укљуцујући и нови мост на Дунаву код Винче", рекла је Калановићева.

Председник Савеза економиста Србије, професор Економског факултета у Београду Драган Ђуричин, је раније изјавио Тањугу да у свим даљим плановима улагања у инфраструктуру посебну пажњу треба обратити на јавно исказане намере Кине да у Грчкој инвестира око 500 милијарди евра у бродоградилишта, логистичке центре и транспортне путеве према Европској унији, што је више од износа грчког спољног дуга.

"Грчка би, очито, требало да буде место са којег Кина намерава да продире у Европу, а Србија у тој стратегији има 'положајну ренту', због транспортних коридора", указује Ђуричин.

Он верује да би само у саобраћајну инфраструктуру могли да привучемо кинеске инвестиције у вредностима које се мере милијардама евра, што би био снажан подстрек за целу домаћу привреду.

Црногорска влада води преговоре са кинеским компанијама, како наводи подгорички лист "Дан", око изградње аутопута од Бара до Бољара, након што је поништен тендер због немогућности конзорцијума које су предводили хрватски "Конструктор" и грчки "Актор" да обезбеде банкарске гаранције.

Министар саобраћаја Црне Горе Андрија Ломпар очекује да ће кинески инвеститори доставити званичну понуду до краја овог месеца, а оквирни рок за преговоре између две стране истиче крајем априла.

Кинези су раније доставили црногорској влади неформалну понуду, која је била повољнија у односу на све уцеснике на поништеном тендеру. Ако буде постигнут договор био би потписан концесиони и финансијске уговор, а комплетну процедуру би верификовао црногорски парламент.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер