петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Либанска министарка информисања поднела оставку; Експлозија у бејрутској луци оставила кратер дубок 43 метра
Хроника

Либанска министарка информисања поднела оставку; Експлозија у бејрутској луци оставила кратер дубок 43 метра

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 09. август 2020.

Либанска министарка информисања Манал Абдел-Самад поднела је данас оставку због катастрофалне експлозије у бејрутској луци прошлог четвртка и грађанског незадовољства на улицама престоног Бејрута. 

Њена оставка поднета је у јеку све снажнијег незадовољства владајућом елитом коју грађани оптужују за лоше управљање државом и за корупцију која је, како се сматра и довела до разорне експлозије у складишту бејрутске луке.

Бивша министарка инфрормисања  навела је у писму да су промене остале недостижне и да жали јер није успела да испуни очекивања својих суграђана, преноси АП.

Бејрутска експлозија додатно је амплифицирала незадовољство грађана који су јуче протестовали на улицама Бејрута носећи вешала са омчом и симболично обављали егзекуције над фотографијама политичара и либанске државне елите.

Демонстранти су носили и натписе с којих поручују политичарима “Оставке или вешала”, па су протести убрзо постали насилни.

Огорчени грађани су бацали на полицију каменице и покушали насилно да уђу у неке владине зграде у намери да их преобрате у седиште антивладиног покрета, али полиција је узвратила сузавцем и гуменим мецима.

Оставке су јуче најавила и петорица посланика у либанском парламенту, а најављена је и оставка министра за животну средину што све заједно додатно компликује ситуацију у којој се нашао премијер Хасан Дијаб.

Министар иностраних послова поднео је оставку још пре експлозије у Бејруту наводећи као разлог “недостатак воље и ефикасности да се спроведу свеобухватне структурне реформе”.

У синоћњем јавном обраћању, премијер Дијаб је оценио да су ванредни избори једино решење за кризну ситуацију у којој се нашао Либан.

Ова понуда, судећи по тренутној ситуацији, неће смирити страсти и незадовољство огорчених грађана.

Оставка министарке информисања стиже непосредно уочи почетка међународног видео самита на којем ће се прикупљати хуманитарна помоћ и неопходна опрема за Либан.

Експлозија у бејрутској луци оставила кратер дубок 43 метра

Велика експлозија амонијум нитрата у бејрутској луци која је разорила већи део града оставила је кратер дубок 43 метра, рекао је један безбедносни званичник, позивајући се на извештаје француских експерата.

У експлозији је погинуло скоро 160 људи и 6.000 их је повређено, док се десетине воде као нестале.

Експлозија се догодила у складишту где је 2.750 тона амонијум нитрата стајало шест година "без мера предострожности", рекао је премијер Либана Хасан Диаб.

Француска пружа логистичку подршку Либану у истрази и послала је у ту земљи измедју осталог тимове који учествују у потрази за страдалима, а и медицинску помоћ како би се помогло Бејруту где су разорени читави квартови.

Амерички институт за геофизику (УСГС) са седиштем у Вирџинији је саопштио да су сензори забележили експлозију попут земљотреса јачине од 3,3 по Рихтеровој скали, пренео је Франс прес.

Експлозија атомске бомбе од 104 килотона током нуклеарног тестирања 1962. године у Невади је оставила кратер дубок 100 метара.

У нападу у којем је убијен бивши премијер Либана Рафик Харири 2005. године када је експлодирао камион пун експлозива створен је кратер пречника најмање 10 метара и дубок два метра.

У суботу су у Бејруту хиљаде демонстраната протестовале против руководства Либана које оптужују за корупцију, неспособност и немар после експзије, а десетине су упале у министарства и марширале по граду тражећи освету.

Демонстранти су носили омче које су симболизовале гнев против лидера.

У сукобима је убијен један полицајац, а 238 људи је рањено, укључујући 63 који су пренети у болницу, навео је Асошиејтед прес.

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер