Početna strana > Hronika > Ministri evrozone: Kako obuzdati hedž fondove i stabilizovati evro
Hronika

Ministri evrozone: Kako obuzdati hedž fondove i stabilizovati evro

PDF Štampa El. pošta
utorak, 18. maj 2010.

Evropska unija saopštila je da će Grčka u utorak dobiti prvi deo međunarodnog zajma koji treba da joj pomogne da se izvuče iz dužničke krize.

Evropski komesar za monetarna pitanja Oli Ren izjavio je da će Atini biti prebačeno blizu dvadeset pet milijardi dolara pomoći Evropske unije i Međunarodnog monetarnog fonda.

Paket hitne finansijske pomoći Grčkoj dogovoren je pre osam dana na sastanku ministara finansija EU, kada je postignut dogovor o formiranju velikog fonda od 750 milijardi evra za podršku ostalim članicama koje zapadnu u nevolje.

U Briselu se u utorak održava sastanak ministara finansija zemalja Evropske unije.

Kako javlja BBC-jev dopisnik, glavna tema razgovora odnosiće se na uspostavljanje novog regulatornog okvira za poslovanje hedž fondova - investicionih kompanija optuživanih za prouzrokovanje nestabilnosti na finansijskim tržištima, posebno tokom krize u jesen 1998. godine.

Hedž fondovi globalno kontrolišu sredstva u vrednosti od oko 1,5 hiljada milijardi dolara, dok se sumom od oko 300 milijardi dolara upravlja iz Evropske unije, uglavnom iz Londona.

Zaradu ostvaruju pomoću najsavremenijih tehnika investiranja, često se služeći moćnim kompjuterima koji su u stanju da realizuju investicije u delićima sekunde.

Neke evropske vlade hedž fondove smatraju rizikom za svetski finansijski sistem, zbog čega traže njihovo veće podvrgavanje propisima.

Ministri finansija EU raspravljaće o tome kako da ovlaste menadžere hedž fondova za rad u EU, kao i da li bi trebalo uvesti ograničenja suma novca koji hedž fondovi mogu da pozajme, javlja BBC-jev dopisnik.

Nove mere stabilizacije

Uoči ovog sastanka, u Briselu je u ponedeljak održan sastanak ministara finansija šesnaest zemalja evrozone.

Prvi čovek ove ministarske grupe Žan-Klod Junker izjavio je da evro ostaje "valuta od poverenja" u svetskom monetarnom sistemu, ali i da EU preduzima nove mere u cilju stabilizacije evropske valute.

Jedna od mera je uvođenje obavezne saglasnosti EU na nacionalne budžete "dvadesetsedmorice", pre nego što ih vlade upute nacionalnim parlamentima na usvajanje.

Vrednost evra u odnosu na dolar, u ponedeljak je dostigla najniži nivo u protekle četiri godine, nešto više od dolara i 22 centa za jedan evro.

Razlog za pad evra je zabrinutost na tržištu novca da zemlje evrozone neće moći da otplaćuju svoje državne dugove.

Ministri finansija EU nastojaće da umanje zabrinutost za budućnost zajedničke evropske valute. To će probati da urade pomoću mera koje je Nemačka predložila za uravnoteženje nacionalnih budžeta zemalja članica - uz ograničenje ukupne zaduženosti na 0.35 posto godišnjeg prihoda pojedine zemlje.

Iako neki ekonomisti - poput američkog profesora Nurijela Rubinija koji je tačno prognozirao krah američkih hipotekarnih kredita, očekuju čak i raspad evrozone za nekoliko godina - luksemburški ministar finansija Luk Fridan odbacio je takve prognoze, govoreći za BBC na početku ministarskog sastanka u Briselu.

"Nimalo se ne slažem s takvim strahovanjima i izjavama, jer verujem da je evro bio uspešan u proteklih deset godina - i posebno tokom krize. Zato, iako smo suočeni sa ekonomskim i finansijskim teškoćama unutar evrozone, prošlog vikenda i još pre toga smo jasno pokazali odlučnost da podržimo i ojačamo evro, i ekonomski i fiskalni položaj zemalja unutar evrozone... Mislim da ima teškoća sa evrom, ali ne postoji kriza jer su preduzete prave mere", izjavio je Fridan.

(BBC)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner