субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мирко Цветковић: Кувајт не признаје Косово
Хроника

Мирко Цветковић: Кувајт не признаје Косово

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 25. новембар 2009.

БЕОГРАД - Влада Србије високо цени принципијелни став Кувајта о очувању територијалног интегритета и суверенитета Србије на Косову и Метохији, рекао је  премијер Србије Мирко Цветковић после разговора са премијером Кувајта шеиком Насером Ал Мохамедом Ал Ахмедом Ал Сабахом.

"У основи тог става је борба за међународно право и ми имамо идентичне позиције са Владом Кувајта", рекао је Цветковић после разговора са Ал Сабахом, који предводи делегацију кувајтске владе у посети Србији.

Цветковић се заложио за унапређење економских односа и нагласио да је био непријатно изненађен када је видео да је трговинска размена између две земље прошле године била мања од пола милиона долара.

Он је поручио да су кувајтским инвеститорима отворена врата да улажу у Србију.

Ал Сабах је рекао да цени позицију коју је Србија заступала током инвазије Ирака на Кувајт, у време владавине Садама Хусеина.

"Захвални смо вам на томе", рекао је Ал Сабах.

Ал Сабах је нагласио да постоји потенцијал за унапређење односа између Србије и Кувајта у многим областима.

Према његовим речима, кувајтске приватне компаније би требало да добију прилику да инвестирају у Србију.

Министри две земље потписали су споразуме о економској и техничкој сарадњи, туристичкој и културној сарадњи.

Инвеститори из Кувајта заинтересовани су за улагања у сектор грађевинарства, телекомуникација и енергетике у Србији, изјавио је данас члан Борда директора Трговинско-индустријске коморе Кувајта Талал Јашим ал Корафи.

Он је указао на потребу бољег информисања заинтересованих инвеститора из те земље о могућностима улагања у Србију, додајући да су српска грађевинска предузећа у прошлости у Кувајту изградиле многе, изузетно значајне привредне објекте.

Потпредседник Привредне коморе Србије Михаило Весовић, приликом сусрета с привредном делегацијом Кувајта, истакао је традиционално добре пријатељске и политичке односе две земље.

Прва фаза транзиције у Србији је завршена, а улази се у другу фазу, где су стране директне инвестиције изузетно значајне, рекао је Весовић, истичући да су те инвестиције најпотребније у области инфраструктуре.

Весовић је кувајтску делегацију упознао са олакшицама и мерама Владе Србије намењеним страним инвеститорима, споразумима о слободној трговини са више земаља, активној улози Србије на ЦЕФТА тржишту...

Према подацима ПКС, укупна вредност робне размене Србије и Кувајта за првих девет месеци ове године износила је око 744.000 долара, а прошле године око 34,7 милиона долара. Робна размена две земље 1980. године износила је 22,3 милиона долара.

Како је речено на састанку, кувајтски капитал би најпре могао да се ангажује у сектору некретнина и туризма, кроз улагања у изградњу пословних, хотелских и бањских капацитета.

Потенцијални сектор за улагања из те земље је и српска пољопривреда, кроз дугорочне ангажмане у производњу здраве хране и узгоја крупне и ситне стоке ради извоза у Кувајт.

Могућности сарадње постоје и за пласман хране, воде, меса, лекова, намештаја, производа црне и обојене металургије, ауто-делова из Србије, као и у сектору грађевинарства, војно-привредном, туризму и петрохемији.

Своје производне потенцијале и понуду кувајтској делегацији представили су и представници домаћих предузећа из војне индустрије, енергетског сектора, грађевинарства, индустрије меса и млека...

Председник Србије Борис Тадић разговарао је данас са премијером Кувајта, шеиком Насером Мохамедом Ал-Сабахом, и нагласио да ће се лично залагати за даљи развој билатералних односа Србије и Кувајта, заснованих на деценијама дугом пријатељству, солидарности и сарадњи два народа.

Како је саопштила Прес служба председника Србије, Тадић је "изразио велико задовољство због одлуке Кувајта да поново отвори амбасаду у нашој земљи, додајући да је то допринело тренутном обнављању политичког дијалога на високом нивоу и интензивирању билатералне сарадње".

Како је Тадић истакао, од изузетног је значаја што су данас између Србије и Кувајта потписани споразуми у области економије, културе и туризма.

Тадић је, у име Србије, "изразио велику захвалност због принципијелне подршке Кувајта очувању суверенитета и територијалног интегритета наше земље".

Он је, такође, изразио очекивање да ће економска сарадња две земље достићи висок ниво.

Према оцени Тадића, "постоји значајан потенцијал за поновно успостављање војно-економске сарадње Србије и Кувајта, као и за повратак наших грађевинских компанија, које су у прошлости успешно пословале у Кувајту".

Тадић је изразио наду да ће и компаније из Кувајта улагати у Србију, истиче се на крају саопштења.

(Танјуг-Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер