субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мирослав Лајчак: Силајџић је створио кризу у БиХ
Хроника

Мирослав Лајчак: Силајџић је створио кризу у БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 16. децембар 2008.

Бањалука, 15. децембра – Садржај писма који је јуче бошњачки члан Председништва Босне и Херцеговине Харис Силајџић упутио председнику Савета безбедности Уједињених нација данас је оштро осудила већина главних актера на босанскохерцеговачкој политичкој сцени, рачунајући и високог представника међународне заједнице Мирослава Лајчака.

Силајџић је, поред осталог, за стање у БиХ окривио власти Републике Српске због „парцијалног и селективног спровођења Дејтонског споразума”. Лајчаку је приговорио што није предузео било какве мере којима би зауставио опструкцију Републике Српске у спровођењу Дејтонског споразума. „Мандат високог представника је да надгледа имплементацију Дејтона, а не кршење његових главних одредби и принципа”, написао је, поред осталог, Силајџић.

Подршку коју је Лајчак дао споразуму који су постигли лидери Странке демократске акције Сулејман Тихић, Савеза независних социјалдемократа Милорад Додик и Хрватске демократске заједнице БиХ Драган Човић, Силајџић је назвао „линијом мањег отпора” високог представника. Бошњачки члан Председништва БиХ се посебно супротставио деловима договора који се тичу расподеле државне имовине и реформи Устава БиХ. Он не прихвата принцип да заједничким органима БиХ припадне имовина неопходна за њихов рад, а да остале некретнине буду укњижене на Републику Српску и Федерацију БиХ. То, по њему, „претвара БиХ у државну заједницу два ентитета”. Силајџић је и против тога да се Устав БиХ мења амандманима, јер чврсто заступа става да треба написати нови устав.

Поводом Силајџићевих ставова, Лајчак је данас у Бањалуци рекао новинарима да је бошњачки члан Председништва БиХ и председник Странке за БиХ својим иступима „створио кризу и знатно отежао политичку ситуацију у земљи”. „Ако то неко не види, онда није способан да то види”, казао је високи представник. Он је позвао политичаре у БиХ „да се мање баве Мирославом Лајчаком и међународном заједницом, а да више размишљају о проблемима незапослености, корупције, кашњењу БиХ на путу европских интеграција у поређењу са земљама из региона...

Потпредседник Народне скупштине Републике Српске и члан Странке демократске акције Шефкет Хафизовић је о Силајџићевим поступцима за наш лист рекао: „Мислим да је Силајџић увређен због тога што није био позван да учествује у разговорима у Пруду, на којима су лидери три водеће странке усагласили принципе споразума о кључним питањима за будућност БиХ. Споразум Тихића, Додика и Човића сам по себе не значи много док се не преточи у конкретне законе. Силајџић вероватно има своје разлоге због којих неће да се укључи у конкретизацију договора из Пруда. Начела договора, по мом мишљењу, не треба оспоравати. Уместо тога, много је рационалније видети шта се може усагласити, а шта не. Јер, ако не будемо тражили конкретна решења нећемо их ни наћи.” Председник републичког парламента Игор Радојичић је свој коментар за наш лист сажео у једну реченицу: „Изјаве и поступци Хариса Силајџића не завређују да се о њима говори.”

Председник Партије демократског прогреса Младен Иванић нам је изјавио: „Силајџићу више нико не ваља, па ни међународна заједница. Он је сада, слободно се може рећи, сам против свих. И зато ће он, на крају, бити највећи политички губитник у БиХ.” У Силајџићевим иступима, Иванић, ипак, види и нешто позитивно. „Сада је и међународним институцијама јасно да Силајџићева прича о мултиетничкој и мултикултурној БиХ, као и грађанској демократији, нису ништа друго до параван иза којег је нереалан циљ – БиХ по мери његовог, бошњачког, народа. На такву БиХ никада неће пристати Срби и Хрвати”, изричит је Младен Иванић.

Високи представник Мирослав Лајчак је коментарисао и недавну изјаву премијера Републике Српске Милорада Додика – да је неприхватљиво да судије муслимани суде Републици Српској – као и његово извињење онима који су погрешно протумачили његове речи. Лајчак је рекао да политичари у БиХ, када јавно иступају, треба да буду опрезни. Он је истакао да „владавина права и поштовање других народа треба да буде елементарна обавеза и да је свако поштује”.

(Политика)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер