Хроника

Мирослав Лајчак за Н1: Очекујем пре лета сусрет Вучић-Курти; Нема нон-пејпера, донео сам папир Куртију, а тај папир је већ договорен између Вучића и Хотија

Штампа
четвртак, 04. март 2021.

Специјални представник ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак рекао је за Н1 да је главни закључак његове посете да код обе стране постоји воља да се дијалог настави и да је један од циљева доласка био да лидеру Самоопредељења Аљбину Куртију, као будућем преговарачу, да пуне информације о досадашњем процесу. "Мислим да имамо довољно простора и очекујем да ће се тај први састанак десити у разумно време - након формирања свих потребних институција (у Приштини) и то би могло да буде сигурно пре лета", каже. Лајчак је навео да су у дијалогу до сада договорени неки делови - текстови у вези са несталим лицима, интерно расељенима, али и у вези са економском сарадњом. На столу је тренутно, каже, имовина. Кад је у питању ЗСО - од договореног модела ЕУ није одустала.

Навршава се десет година од када ЕУ води дијалог Београда и Приштине, а за то време променили су се актери у Београду, Приштини и у Бриселу. Нешто је договорено и примењено, али су још увек остале спорне теме.

Лајчак је у ексклузивном интервјуу за Н1 навео да је главни закључак ове његове посете Приштини и Београду да код обе стране постоји воља за дијалогом и да постоји „апсолутно разумевање да дијалог нема алтернативу“. „Дијалог је апсолутно кључан за нормализацију односа, за европски пут, али и за нормалну атмосферу између Косова и Србије. Мени је битно да ниједан од актера са којима сам се сусрео на Косову и Србији није поставио питање да ли је потребан дијалог, и то је кључна порука“, каже.

На питање да ли се то односи више на технички или на политички дијалог, Лајчак каже да не види да постоје два дијалога, те да је реч о једном који је, по својој дефиницији, политички.

Говорећи о претходних десет година, Лајчак подсећа да је пре његовог именовања дијалог водио високи представник за спољну политику ЕУ који је, како истиче, имао пуно ствари за које је био одговоран.

С доласком нове ЕК, донета је одлука да морамо да се фокусирамо на тај процес, да имамо некога ко се, у име ЕУ, бави тим процесом 24 сата и то што преговарамо је један свеобухватни споразум о нормализацији односа између Косова и Србије који ће да реши сва отворена питања једном и заувек, каже.

Додаје да су то и она питања која до сада нису била на столу, али и она која јесу, али нису испуњена или су само делимично испуњена. „То је та разлика“.

Лајчак је рекао да је један од главних циљева његове посете овог пута био то да се састане са лидером Самоопредељења Аљбином Куртијем који је, како каже, добио снажан мандат од бирача и да разговарају о наставку дијалога. Представник ЕУ наводи да Курти није био упућен у дијалог, тако да му је било, како каже, битно да косовском званичнику да пуне информације о дијалогу.

Говорећи о том разговору, за који каже да је трајао више од три сата, Лајчак је навео да је закључак да Курти разуме да је  дијалог потребан, да је спреман да се са њиме настави и да је он тај који ће да води делегацију Приштине. „Спреман је да дође у Брисел, да се састане са председником Вучићем, а то треба да се деси у разумно време, након формирања институција (у Приштини)…“

На питање колико је извесно да се сретну у неко догледно време, с обзиром на то да Косово бира председника и да следи процес формирања Владе, а с друге стране и избори у Србији, Лајчак каже да је Курти убеђен да сва та питања може да реши релативно брзо. „Имамо сигурно до краја године довољно простора да се усредсредимо на дијалог. Јер Србију очекују избори следеће године, на пролеће. Мислим да имамо довољно простора и очекујем да ће се тај први састанак десити у разумно време – након формирања свих потребних институција ( у Приштини) и то би могло да буде сигурно пре лета“, навео је гост Н1.

Каже да је дијалог потребан и због договарања споразума, али и зато што је то, како истиче, једина платформа за разговор Београда и Приштине. Лајчак наводи да Унији пуно времена одузима не само договарање овог споразума, већ и разговор о томе колико се примењују већ постојећи споразуми, „а ту има пуно изазова“.

Ако нема дијалога тензије расту, ако има дијалога тензије падају, каже Лајчак који наводи да се без те платформе постојећа питања решавају „путем порука преко медија, што није најефикаснији начин за њихово решавање“.

Сви актери знају да је дијалог потребан и због тога да буде нормална атмосфера, јер то је најбитније за људе, истиче званичник ЕУ.

Лајчак се сагласио са констатацијом да су раније постојала и двострука тумачења рунди дијалога и залаже се за то, како истиче, да постоји само једно тумачење онога што је договорено  – да нико не напусти преговарачку собу док не буде свима јасно шта је договорено.

„Ми смо већ договорили неке делове тог будућег споразума, неке текстове у вези са несталим лицима, унутрашње расељеним лицима али и у вези са економском сарадњом. У тим текстовима нема двоструког тумачења, тамо је све договорено – ко, када и како ће то да оствари. Али ми нисмо обелоданили те текстове јер постоји принцип – договарамо један свеобухватни споразум, значи ништа није договорено, док све није договорено. Али, за мене је јако битно да нема двоструког тумачења“, каже Лајчак.

„Донео сам папир Куртију, нема нон-пејпера“

Упитан да ли је у Београд или Приштину донео неки папир и показао га потенцијалним преговарачима, Лајчак каже да „тај папир постоји наравно“.

„Тај папир је већ договорен између председника Вучића и премијера Хотија. Они знају шта се преговара, они знају тачно какав је тај процес. А јесте, ја сам тај папир и неке друге папире донео и предао господину Куртију сада, да он има пуну информацију. И за мене је било битно да он формулише своју платформу, свој програм и приоритете са знањем свега онога што треба да зна, кад је дијалог у питању“, каже Лајчак.

На питање шта ће бити гаранција да они прихвате оно претходно договорено или да ли ће тражити промену формата, Лајчак каже да није приметио да Приштина тражи промену формата дијалога. Њима је јасно да дијалог води премијер и то ће се наставити, додаје. Он каже да ЕУ не тражи ништа друго него да се стари принцип поштује и у овом процесу – а то је да се договорено и испуни и да након потписивања свеобухватног споразума већ нема нерешних питања, јер у супротном не би испунили задатак.

Упитан да ли је донео нон-пејпер односно ултиматум о ком се говорило у српској јавности, Лајчак се насмејао и рекао да никада није чуо за нон-пејпер, осим што је о томе прочитао у медијима у Србији.

„Али желим да кажем да ЕУ не ради тако, не доноси ултиматуме, ЕУ ради са партнерима који желе да постану део ЕУ, а ЕУ им помаже да се тај процес убрза и да се испуне услови. То је ЕУ“, казао је.

Додао да у „нашем процесу има пуно нон-пејпера, али ниједан није ултиматум“.

На питање која су то најтежа питања и да ли је то признање Косова од стране Србије, Лајчак је рекао да су сва питања осетљива и да је једно питање више осетљиво за једну страну, друго за другу, па каже да не би издвајао ниједно.

Поновио је да он у име ЕУ помаже да се постигне свеобухватни договор о нормализацији односа. „Та нормализација је врло политичко и осетљиво питање. За Приштину нормализација значи формално признавање, успостављање дипломатских односа, за Београд то не значи то. Зато нам је потребан један процес, да се странке договоре око тога шта је нормализација, а за нас – да се реше отворена питања. Јер без те нормализације не могу ни Косово ни Србија да напредују на европском путу, а они желе да напредују на том путу. А ми смо ту да им помогнемо“.

Упитан да ли ЕУ од Србије очекује признање, Лајчак каже да може да понови само оно што је у његовом мандату, а то је споразум о свеобухватној нормализацији. „Ја не могу да изађем из мог мандата и да кажем више од тога што је написано у мом мандату“.

Европска перспектива – мотивација за договор

На питање шта ће ЕУ да уради како би мотивисала обе стране да дођу до дијалога, Лајчак је рекао да је кључна мотивација европска перспектива.

„Србија је напредовала даље, али Србија треба да отвара нова поглавља, да затвара поглавља и да се приближава завршетку преговарачког процеса… Да размишља о чланству. Што се тиче Косова, њима је потребна визна либерализација у овој фази. Врло је то осетљиво питање, осећа се и нека фрустрација и дискриминација, ја имам разумевање за то, знам колико је важно да људи путују, али онда нормализација односа Србије и Косова значи и улазак Косова на европски пут“, навео је гост Н1.

Лајчак је подвукао да се процес евроинтеграција базира на испуњавању реформи и критеријума, да то не може да се заобиђе и да је то кључно за фнкционисање у европској породици. ЕУ је јако осетљива по питању европских вредности – владавине права, борбе против корупције, независности медија, казао је.

„Тај процес се не мења, али у случају Косова и Србије постоји дијалог као додатни услов, нормализација односа, и не бих желео да се то види као дискриминација, већ логични знак да не можете да уносите нерешена питања са собом у ЕУ, јер бисте онда унемогућили функционисање. Али дијалог и прогрес у дијалогу је значајан катализатор свих тих процеса. И зато је битно да председник Вучић стално понавља, и понављао је јуче, да је посвећен дијалогу, да је спреман да дође сваки пут кад је позван и не сумњам у то, јер смо то видели… То је једна врло снажна порука и ја је преносим државама чланицама – да је Србија озбиљан партнер у том процесу. Али морам да кажем да је и Приштина била озбиљна“, рекао је додајући да су избори на Косову успорили тај процес, али да се сада свему треба вратити.

Упитан о извештају за Поглавље 35 (у ком се налази питање нормализације с Косовом), Лајчак каже да се он припрема само за државе чланице, да није јаван. Ми редовно информишемо државе чланице о напретку по Поглављу 35 а ваше институције имају ту информацију, мада није као годишњи извештај, рекао је гост Н1, наводећи да се тај извештај не може видети у јавности.

Од договореног концепта ЗСО се није одустало

На питање да ли ће инсистирати на ЗСО по моделу који је договорен или ће се тражити неки други, Лајчак је навео се од тог концепта није одустало и да важи све што је договорено. „Најбитније да почну преговори о томе и да се стране договоре око тога како виде улогу те заједнице, ми смо ту да им помогнемо. Понављам принцип – шта је било договорено, мора да се оствари“.

Каже да жели да тражи решења која су постављена на постојећим европским моделима и да то не значи „да копирамо неке моделе“, али да инспирација буду модели који су постављени на европским принципима. „Ако имамо модел који би могао да се искористи, који функционише негде у ЕУ или елементе тог модела – зашто га не бих искористили“, рекао је, не наводећи да ли на неки конкретан мисли.

Лајчак каже да је видео на ранијим неким примерима из овог поднебља да је међународна заједница „гурала“ нека решења која нису постојала нигде у пракси, па да су се после сви чудили што то не ради на терену.

Актери дијалога да комуницирају са грађанима

Представник ЕУ је рекао да политички лидери који воде процес дијалога треба да комуницирају и са својим грађанима, да се људи не плаше тог процеса и да схвате да је то добро за њих, да знају о чему се ради и на крају – да тај споразум има подршку. „Не желим да то буде процес који је затворен у преговарачким собама, а да јавност не зна ништа о томе“, рекао је Лајчак.

Он каже да се сигурно не договара ништа иза леђа грађана, и да се труде да буду транспарентни колико је могуће – да траже баланс између транспарентности процеса и поверљивости преговора, због принципа да ништа није договорено док све није договорено.

На столу приватна имовина

Приватна имовина је на столу тренутно, имали смо састанак у децембру и наставићемо о том питању, рекао је Лајчак.

Говорећи о администрацији Џозефа Бајдена, каже да је она јасно рекла да је циљ њихове дипломатије подршка ЕУ и европском путу Западног Балкана. Лајчак додаје да ЕУ и САД сарађују врло тесно и да нема разлика, додајући да је овај долазак био планиран са Метјуом Палмером, америчким званичником задуженим за Западни Балкан, али да до тога није дошло због рестрикција, са америчке стране, због ковида.

На констатацију да је порука САД – свеобухватни споразум са међусобним признањем и на питање да ли Америка може да утиче у том делу, Лајчак каже да је став ЕУ јасан: „да желе нормализацију односа и да их САД у том подржавају“.

Европски представник је рекао да је ЕУ спремна увек за дијалог и да наставак процеса зависи од две стране. Додао је да желе да процес буде редован, узимајући у обзир реалност.

Лајчак каже да је 50 одсто посла његовог тима посвећено испуњавању претходно постигнутих договора, и томе да не дозволе да ту дође до ерозије, упркос изазовима.

Завршетак процеса подразумева и (формални) механизам мониторинга редовног испуњавања, јер ће битне ствари бити потписане, а ЕУ неће бити само та која ће да мониторингује већ и да тражи испуњавање, које ће бити тесно везано за европски пут Косова и Србије, навео је.

Каже да и сада имају детаљан мониторинг онога што до сада није испуњено и да је и то предмет разговора.

На питање да ли ће ЕУ убрзати ствари и одредити рокове, каже да их нема, јер не желе да ико буде талац рокова. Спремни смо да се процес настави оном брзином на коју су спремне стране преговора, наводи. „Знајући детаље процеса, ја говорим да, технички, то може да се заврши за неколико месеци, ако има воље“, истакао је.

Имам добру вољу и мој приоритет је европски пут, додао је Лајчак.

Говорећи о ономе шта је урађено од кад је дошао на место представника, Лајчак истиче да су покренули процес после паузе од 18 месеци, да су договорили елементе будућег споразума, принципе процеса, да су почели нову фазу дијалога, да су вратили тај дијалог у Брисел, а ЕУ у лидерску позицију тог процеса, да су договорили већ три конкретна текста будућег споразума. Није то мало, посебно имајући у обзир компликовану политичку ситуацију на Косову, рекао је.

Упитан како види наредну годину у дијалогу, Лајчак каже да не одлучује он, али да је апсолутно спреман и да жели да види наставак процеса и то да он има своју редовност, да наставе да договарају текстове, што ће, како закључује, допринети бољој атмосфери у региону и смањењу напетости.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]