субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Митрополит Иларион: Партијарх Вартоломеј није могао да утиче на одлуку турских власти о промени статуса Аја Софије, јер га оне не схватају озбиљно и игноришу га
Хроника

Митрополит Иларион: Партијарх Вартоломеј није могао да утиче на одлуку турских власти о промени статуса Аја Софије, јер га оне не схватају озбиљно и игноришу га

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 05. август 2020.

Васељенски партијарх Вартоломеј није могао да утиче на одлуку турских власти о промени статуса Аја Софије, јер га оне не схватају озбиљно и игноришу га, изјавио је председник Одељења Руске православне цркве за спољне везе, митрополит волоколамски Иларион.

„Неки говоре да је партијарх Вартоломеј могао да спречи претварање Аја Софије у џамију, али да то није учинио, са чиме такође не могу да се сложим. Он није могао да спречи то, као што већ годинама не може да реализује отварање богословске школе на острву Халки. Турске власти игноришу партијарха Вартоломеја“, изјавио је Иларион за црногорски програм „Е-Литија“.

Према његовим речима, неки медији тврде да је партијарх Вартоломеј сам крив за то што је Аја Софија постала џамија, јер је наводно „он поделио православну цркву због чега га је Бог казнио“.

„Никако не могу да се сложим са тим. Претварање Аја Софије у џамију је ударац за цео хришћански свет. Нас, наравно, веома ражалошћује чињеница да је православни свет примило тај тужан догађај изнутра подељен. Не само да нам наносе ударце споља, већ и сами себи то чинимо изнутра. То је веома тужно“, истакао је Иларион.

Подсетимо, након „ујединитељског сабора“ који је 15. децембра 2018. године одржан у Кијеву, у Украјини је објављено стварање украјинске аутокефалне цркве за чијег је поглавара изабран Епифаније Думенко.

Крајем 2018. године, на иницијативу тадашњих украјинских власти и Цариградске патријаршије, формирана је расколничка структура — такозвана „Православна црква Украјине“. У јануару 2019. године неканонска црквена структура је добила томос о аутокефалности од цариградског патријарха Вартоломеја.

(Спутник)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер